Nëna e Osama bin Laden ka folur pas 17 vitesh për djalin e saj duke këmbngulur se organizatorit të 11 shtatorit i ishte bërë lavazh truri nga një kult.

Alia Ghanem, e cila jeton me familjen e saj në Jeddah, Arabi Saudite, tha se lideri i Al Qaeda ishte një “fëmijë shumë i mirë”, por u radikalizua në Universitetin King Abdulaziz në moshën 20-vjeçare.

Ghanem, tani në të 70-at, zbuloi se Osama u bë ‘njeri  ndryshe’ dhe se kurrë nuk e kapërceu dot se ‘djali i ndrojtur’ dhe ‘i devotshëm’ do të vazhdonte të bëhej një xhihadist i aftë për orkestrimin e sulmeve shkatërruese që vrau mijëra persona në Nju Jork në vitin 2001.

Osama u qëllua për vdekje nga një ekip i Marinës së Marinës së SHBA në Pakistan në vitin 2011 dhe djali i tij, Hamzai, të cilin xhihadistët e kanë vendosur si ‘trashëgimtar’ në udhëheqjen e al-Kaedës, vitin e kaluar i bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën për të nisur sulme terroriste hakmarrëse në SHBA.

Por në të njëjtën intervistë, xhaxhallarët e 29-vjeçarit thanë: “Nëse Hamza do të ishte përballë meje, do t’i thosha:”Perëndia të të udhëzojë, mendoje dy herë për atë që po bën. Mos rri në hapat e babait tënd, po hyn në një pjesë të tmerrshme të shpirtit tënd. “‘

Nëna e Osama bin Laden jeton në një zonë të pasur të Jeddah në një rezidencë duke përfshirë një shkallë spirale që të çon në një bodrum.

Fotot e liderit të Al Qaeda janë të vendosura rreth dhomës së tij të fëmijërisë.

Ghanem këmbënguli që Osama ishte një individ thellësisht fetar që ‘ndryshoi’ në universitet.

Ai ishte një fëmijë shumë i mirë derisa takoi disa njerëz të cilët i kishin bërë lavazh truri në 20 vitet e hershme. Ju mund ta quani atë një kult.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook