Ecja është një praktikë që secili prej nesh e kryen çdo ditë, por pak nga ne e kuptojnë se sa është e shëndetshme të ecësh.

Është një nga ushtrimet më të lehta, praktike dhe më të dobishme për shëndetin tonë! Ndihmon në aktivizimin e shumë proceseve kimike dhe fizike që kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit.

Ecja jo vetëm që sjell përfitime për shëndetin fizik, por gjithashtu ndihmon mirëqenien psikologjike dhe lufton stresin. Të gjitha që ju duhet është vetëm 30 minuta në ditë!

Prandaj ne kemi përgatitur për ju 7 arsye për të ecur të paktën 30 minuta çdo ditë!

1. Ndihmon për të djegur kalori
Një shëtitje stimulon metabolizmin , “motorin” që transformon gjithçka që hamë në energji, me rezultatin e bërjes së djegies së më shumë kalorive.

Praktikisht një 30-minuta ecje në këmbë në ditë ndihmon për të mbajtur gjallë metabolizmin e trupit..

Por sa kalori ju digjni gjatë ecjes? Varet nga shumë faktorë si: pesha, distanca dhe shpejtësia me të cilën ecni.

Për shembull, një person prej 80 kg djeg rreth 100 kalori në një shëtitje 1.5 km, ndërsa një person që peshon 55 kg djeg vetëm 65 kalori.

Por ne duhet të kujtojmë se për njerëzit me probleme serioze në peshë, një shëtitje e thjeshtë nuk mund të zëvendësojë llojet e tjera të aktivitetit fizik .

2. Rritja e niveleve të energjisë
Nivelet e ulëta të energjisë shpesh shkaktojnë lodhje dhe vështirësi në përqendrim. Një shëtitje e shkurtër mund t’ju ndihmojë të përmirësoni mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Ky ushtrim i thjeshtë gjithashtu çliron ngurtësinë dhe tensionin në nyjet dhe muskujt, duke parandaluar dhimbjen gjatë aktiviteteve të përditshme.

3. Ndihmon për bonifikimin e kofshëve dhe zhdukjen e variçeve
Gjatë një shëtitje grupet e muskujve në pjesën e poshtme të trupit punojnë më shumë. Me kalimin e kohës, kofshët, pulpat do të bëhen më të forta dhe atyre që vuajnë nga varicet, këto të fundit do t’u zhduken.

LEXO EDHE:  Keni një Aloe Vera në shtëpi? Filloni ta ngrini për të patur këto përfitime

Ecja në të përpjetë ndihmon aktivizimin të më shumë muskujve, duke i ngritur dhe forcuar ato në të njëjtën kohë.

4. Përmirëson shëndetin kardiovaskular
Një shëtitje e thjeshtë, në këtë rast, e kombinuar me aktivitete të tjera fizike siç është vrapimi, ofron përfitime të konsiderueshme për shëndetin kardiovaskular.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon, se për shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular, duhet kryer një kombinim të aktivitetit inteligjent dhe të moderuar aerobik të paktën 30 minuta në ditë për 5 ditë në javë.

Për të ulur tensionin e gjakut dhe kolesterolin 40 minuta në ditë të aktivitetit fizik me intensitet të ndryshëm në mes të moderuar dhe të fuqishëm është i mjaftueshëm.

5. Ndihmon për të parandaluar përhapjen e variçeve
Variçet dhe janë një nga shenjat kryesore të një problemi qarkullues në pjesën e poshtme të trupit. Meqenëse ecja ndihmon qarkullimin, duke e bërë atë rregullisht ndihmon në parandalimin e këtij lloji të problemit estetik.

6. Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të mirë të eshtrave
Një shëtitje forcon kockat dhe nyjet , duke parandaluar uljen e dendësisë së eshtrave, shkaku kryesor i osteoporozës. Gjatë një shëtitje në natyrë, nivelet e vitaminës D rriten për shkak të ekspozimit të diellit dhe si rezultat, trupi sintetizon më mirë kalciumin.

7. Ndihmon për të mbajtur ankthin dhe stresin larg
Kur ecni, një sasi e caktuar e serotoninës dhe endorfinës lëshohet në gjak, duke ju bërë të ndiheni më mirë.

Për shkak se optimizon oksigjenimin e trurit, ecja është gjithashtu e mirë për të luftuar efektet negative të stresit oksidativ , një faktor që lidhet me depresionin dhe nervozizmin.

Këto janë përfitimet që sjell një ecje e thjeshtë në trup.

Në përmbledhje, ecja është një mënyrë e mirë për të filluar ndryshimet e jetesës, por nuk do të jetë e mjaftueshme për ata që kanë probleme serioze shëndetësore dhe që vuajnë nga obeziteti.

Ecja është vetëm fillimi, por jo zgjidhja!