Meshkujt dhe femrat mundet që ta zbulojnë lehtë se kanë mungesë në dashuri.

Kjo tek femrat manifestohet edhe përmes mënyrave dhe sjelljeve të ndryshme si:

1. Lodhje kronike
Shumë femra që nuk dashurohen siç duhet kanë pagjumësi dhe janë të përgjumura gjatë ditës. Përgjegjës është hormoni oksiton, i cili vepron si një qetësues dhe krijohet kur tek njeriu nuk ka stres dhe ka gjithnjë ndjenjë dashurie dhe humori. Për shkak të mungesës së këtij hormoni, femrat shpesh janë të shqetësuara dhe kanë problem me gjumë.

2. Plakja e parakohshme
Kur je e dashuruar krijohet kolagjeni, i cili është përgjegjës për pamjen e bukur dhe rinore të lëkurës. Për shkak të mungesës së kolagjenit, lëkura do të duket më e vjetër se sa është me të vërtetë.

3. Probleme me lëkurën
Puçrrat dhe aknet në fytyrë paraqiten te femrat me mungesë të progesteronit, të cilin trupi e liron gjatë dashurisë, pasi ky hormon është përgjegjës për një fytyrë të pastër.

4. Sjellje armiqësore ndaj njerëzve të tjerë
Përveç fizikës, ekzistojnë edhe pasoja psikologjike për shkak të mungesës së dashurisë. Femrat e pakënaqura janë shpesh armiqësore ndaj gjithë botës rreth tyre.

5. Dobësim i rezistencës ndaj dhimbjeve
Oksitoni është një hormon që krijohet kur femrat kanë rënë në dashuri ose ndihen të dashuruara dhe vepron si ilaç natyror kundër dhimbjeve dhe ngërçeve, kështu që femrat që janë lënë pas dore shpesh marrin barna kundër dhimbjeve pasi kanë mungesë të oksitonit.

LEXO EDHE:  Kjo është mosha kur femrat kanë nevojë më shumë për seks

6. Imuniteti i dobët
Marrëdhëniet në dashuri përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të organizmit dhe rrisin numrin e antitrupave antiviral me 30 për qind.

7. Harresa
Dashuria ndikon në qarkullimin dhe, për rrjedhojë, në punën më të mirë të trurit.

8. Pakënaqësia e vazhdueshme me pamjen tuaj
Mungesa e dashurisë ndikon në vetëbesim dhe femrat që nuk kanë marrëdhënie dashuriuale shpesh nuk kanë besim në vete dhe vazhdimisht janë të pakënaqura me veten dhe pamjen e tyre.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook