Po mendoni tashmë se si të bëni trupin gati për ato rrobat e banjos që nuk ju bëjnë apo po mendoni të dukeni më tërheqëse në plazh? Ka vetëm një zgjidhje ushtrohuni! 

Kur them ushtrohuni nuk e kam fjalën për vrap ose ushtrime të lodhshme që ju hanë një kohë të gjatë e kam fjalën për një por thjesht ushtrohuni psikologjikisht ose qëndroni drejtë dhe pini sa më shumë ujë por ka edhe 10 mënyra të tjera që po u tregojmë më poshtë.

-Qëndroni drejtë

Kur jeni në punë ose në ndonjë vend tjetër mjafton të qëndroni drejt, kur jeni të ulur. Në këtë mënyrë ju do të humbisni shumë kalori dhe muskujt tuaj do të tonifikohen.

-Hani më shumë zarzavate

Konsumoni sa më shumë zarvate. Nëse nuk I preferoni gatuajini ato me recetat tuaja të preferuara.

 -Pini sa më shumë ujë

Në verë ne e konsumojmë shumë ujin për shkaktë ditëve të nxehta, por mundohuni t’a mbani këtë rutinë edhe në dimër. Këshillohet që në ujin natyral të fusni edhe limon, pasi në bashkëveprim me njër tjetrën ato djegin  të gjithë toksinat e panevojshme të trupit.

-Konsumoni sa fruta të thata

Një studim I fundit ka trreguar që frutat e thata, bajame, arra e shumë të tjera, kanë ndihmuar në përmirsimin e yndyrnave dhe shuarjen e urisë. Mjafton të kosumoni një grusht të vogël.

-Pini disa kafe

Pirja e disa kafeve në ditë eleminon ujin e tepërt në trup, e cila krijon fryrje dhe çrregullim të metabolizmit. Më parë konsultohuni me mjekun se sa kafeinë mundë të përbllojë trupi juaj,  tejkalimi I masës mund të jetë fatal.

LEXO EDHE:  Keni frikë virozat e stinës? Hidhuni një sy dhjetë sëmundjeve më të frikshme në botë dhe do ti harroni ato

 -Qëndroni gjatë në dushë

Shumë femrave I pëlqejnë të vonohen në dushë, kështu vazhdoni pasi jo vetëm që relaksoheni por do të arrini masën trupore të dëshiruar.

 -Mos nxitoni gjatë ngrënies

Nëse ju nxitoni teksa hani ushqimin tuaj do të shtoni peshë çdo ditë e më shumë. Kjo sepse nëse hani më nxitim stomaku nuk mund të përçojë vlerat ushqimore aty ku duhet, gjithashtu çdo gjë do të kthehet në dhajmin e padëshiruar në trup. 

-Hani kos

Kosi ndihmon aparatin tretës të funksionojë më mirë, gjatë përtëritjes së ushqimit.

-Bëni ecje

Mundohuni që çdo ditë të bëni një ecje për të paktën 30 minuta në ditë.

-Mbani nenexhik me vete

Shpesh herë ajri në tmosferë mund të ndihet më I ndotor se ditët e tjera, kështu këshillohet që të mbani një nënëxik me vete dhe do ju ndihmojë të merrni një aromë të pastër, të pastroni rrugët e frymëmarjes dhe të lehtësoni problemet nazale.

-Qëndroni vetëm 20 minuta

Gjithmon duhet ta gjeni të paktën 20 minuta, që të qëndroni vetëm. Nëse nuk e bëni këtë gjë do jeni gjithnjë në tension nga jet e përditshmë dhe stresi do të rritet. Ju nuk e dëshironi këtë. Stresi rrit hormone në trup, si pasoj niveli I yndyrnave do të rritet.