Luka Modric, fituesi i “Topit të Artë”, i cili pati sukses në Ligën e Kampionëve, ku fitoi tre herë me rradhë me Real Madridin. Skuadra e tij modeste Kroacia, arriti në finale të Botërorit në Rusi që u mbajt këtë verë.

Prej 2008 ky çmim është fituar nga Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Por kësaj here Modric u votua më 753 pikë, duke u përcjell nga ylli i tanishëm i Juventusit, Cristiano Ronaldo më 476 pikë.

Antoine Griezmann është i treti më 414 pikë, pastaj Kylian Mbappe më 347 pikë.