Vaji i peshkut ka një numër të madh të acideve yndyrore, si omega-3 dhe sterols.

Vaji i peshkut është shumë i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm dhe ka vetitë e fuqishme antioksiduese.

Është gjithashtu i njohur për të ruajtur shëndetin e sistemit kardiovaskular. Megjithëse është përdorur shumë në të kaluarën, gjatë dy shekujve të fundit, përdorimi i saj duket se është zvogëluar.

Vaji i peshkut mund të gjendet në kapsulë ose në formë të lëngshme dhe vitaminat A dhe D të gjetura në të, kanë fuqinë për të përmirësuar rritjen e qelizave në mukozën dhe qelizat në lëkurë. 

Ky vaj është i shkëlqyer për lëkurën, thonjtë dhe flokët. Për më tepër, vitamina D ka fuqinë për të trajtuar ankthin, ngërçet e këmbëve dhe stresin dhe gjithashtu mund të përmirësojë absorbimin e kalciumit i cili është thelbësor për lëkurën dhe kockat.

Përbërësit:

  • 1 lugë vaj peshku
  • 1 lugë mjaltë
  • 1 filxhan çaj të ftohtë çaji kamomil

Përgatitja:

Përzieni përbërësit në një tas dhe pastaj vendoseni maskën në fytyrë. Lëreni atë për 5 minuta dhe pastaj shpëlajeni fytyrën me çajin e ftohtë të kamomilit. Liheni lëkurën të thahet vetë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook