Temperatura në ulje, borë në zonat malore, erë e fortë dhe reshje të dendura shiu është parashikimi për motin.

Përpos temperaturave dhe përshkrimit të panoramës së përgjithshme të motit, paralajmërohen edhe zonat që rrezikohen nga reshjet e shumta dhe problematikat e çdo zone.

Sipas parashikimit, reshje intensive priten në Gjirokastër, Kukës, Vlorë dhe Shkodër.

Në këto qarqe për shkak të intensitetit të reshjeve mund të shfaqen rrëshqitje të tokës.

Reshjet do të jenë në formën e dëborës 1200 meter mbi nivelin e detit.

Në pjesën tjetër të qarqeve do të jenë mesatare ose intensive, por lokalisht deri shumë intensive.

Për shkak të intensitetit të lartë të reshjeve, mund të krijohen probleme në zonat urbane, kjo në varësi të gjendjes së kanalizimeve.

TEMPERATURAT

 (e shtunë, dt.03) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 12 / 16 °C

në vendet e ulëta: 11 / 15 °C

në vendet malore: 4 / 9 °C.

ERA

 (e shtunë, dt.03) era pritet të fryjë mesatare, ndërsa në bregdet deri e fortë.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1000″ sortorder=”9700,9699″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook