Dridhja e qepallës, ose siç njihet në gjuhë shkencore myokymia, ndodh kur simulohen muskujt dhe nervat rreth syrit.

Zakonisht tiku nervor lidhet me situatat stresuese, lodhjen ose pagjumësinë, por që është jo shqetësuese, pra kalon.

Pacienti mund të marrë lubrifikant për qetësimin e pjesës së jashtme të syrit.

Në raste të rralla, nëse ju ndodh fuqishëm ose shpesh, madje nuk ju zvogëlohet, do të duhet të shkoni te oftalmologu, në mënyrë që të verifikohet se a është në rregull dioptria e syrit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook