Pasi negociatat për trajnerin e kombëtares tonë janë nxehur tashmë me kalimin e ditëve na vjen diçka e papritur nga Anglia. Duke u përpjekur për të gjetur personin e duhur, telefonon dikush që mund të ishte shumë mirë i duhuri, Sven Goran Erikson. Ky i fundit ka qenë trajner me Lacion dhe kombëtaren e Anglisë.

Mesaduket Erikson është shumë i drejtpërdrejtë dhe ka kërkuar që ti besohej skuadra direkt madje duke mos kërkuar as rrogë sipas standarteve të tij por sipas standarteve që Duka do i vinte.

“Nuk më intereson shumë rroga në këtë moment”, mësohet të ket thënë trajneri që ka pasur drejtime të suksesshme  atë të Anglisë, Mançester Sitit apo edhe klubeve kineze ku ka qëndruar së fundmi. Dukës i ka pëlqyer ideja por ai mendon se kuqezinjtë duhet të kenë një trajner pak më të ri në moshë që të ketë jetëgjatësi në drejtimin e tyre.