Vlerat e aloe vera, janë të njohura në mbarë botën, ja sesi mund të përfitojmë kur ngrijmë aloe.

Duke e ngrirë aloen, ju mund ti ruani për një kohë të gjatë vlerat e saj dhe mund ti përdorni për shumë qëllime mjekësore, madje edhe për ndihmën e parë. Për të ngrirë aloe veran, ju duhet t’i kushtoni vëmendje vetëm rekomandimeve dhe udhëzimeve të mëposhtme.

Do ju duhet:

 1. Një fletë e madhe aloe vera
 2. Një frigorifer për të bërë kube akulli
 3. Një thikë
 4. 1 Lugë

Përgatitja:

 1. Do të merrni gjethen e aloes dhe do ta lani mirë. Me ndihmën e një thike do ti hiqni cipën e sipërme.
 2. Do të merrni xhelin dhe do ta vendosni tek format e akullit.
 3. Rregullojini mirë me duar.
 4. Pas kësaj e vendosni në frigorifer për ti ngrirë për 24 orë.
 5. Nëse dëshironi të rrisni efikasitetin e kësaj bime, mund të shtoni disa pika lëng limoni në çdo aloe vera.

Disa nga përdorimet e kësaj janë:

  • -Në rast të djegieve. Kaloni një aloe vera në zonën e prekur menjëherë pas djegies.
  • – Për të kuruar flluskat e shkaktuara nga këpucët.
  • -Për të luftuar aknet.
  • – Përdorni një kub të aloe vera për të bërë maska ​​shtëpie. Në këtë rast, lini një aloe vera në një enë derisa të shkrihet dhe pastaj përzieni atë me përbërësit që keni zgjedhur.
LEXO EDHE:  Aloe Vera- bima e parajses. 200 përbërësit biologjikë natyralë te kësaj bime

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook