Limonët e ngrirë janë të rekomanduara pasi përmirësojnë sistemin tonë imunitar.

Madje rregullojnë nivelin e kolesterolit në gjak, parandalojnë formimin e qelizave të kancerit, forcojnë shëndetin kardiovaskular, zbusin inflamacionin, trajtojnë depresionin dhe stresin, pastrojnë veshkat dhe mëlçinë.

Limonët e ngrirë mund të shërojnë të gjitha këto.

Në fillim, ky truk ndihmon në përmirësimin e pronave të limonit të njohur tashmë, duke ripunuar efektet e saj shëndetësore.

Hulumtuesit kanë treguar për dekada se limonët mund të ndihmojnë në reduktimin e formimit të qelizave të kancerit, ku lëvozhga është elementi më i mirë.

Arsyeja pse kjo pjesë e limonit zakonisht hiqet thjesht, është për shkak të shijes së hidhur që ajo ka dhe njohurive të pakta që kemi për përdorimin që mund t’i jepni.

Për këtë arsye, ju mund të bëni si më poshtë.

Vendosni limonin në uthull molle dhe sodë buke për gargare, pastaj lajini dhe ngrijini për një natë të tërë. Në mëngjes, vazhdoni t’i grumbulloni mirë, me pulpë, fara, lëvozga.

Kur t’i keni gati, shtojini ato në një tas me kubik akulli dhe ngrijini ose ruajini ato. Ju mund t’i shtoni ato në pije, supë, kos, bukë dhe shumë më tepër.

Limoni i grirë rekomandohet gjerësisht për të përmirësuar sistemin imunitar. Ata gjithashtu rregullojnë nivelin e kolesterolit në gjak, parandalojnë formimin e qelizave të kancerit.

LEXO EDHE:  Supë me limon dhe vezë, më e mira që keni ngrënë ndonjëherë

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook