Disa sende në shtëpinë tuaj praktikisht dallohen në momentin kur ato duhen hedhur. 

Me ndihmën e ekspertëve dhe prodhuesve të produkteve, Real Simple ka përpiluar një udhëzues për datat e skadimit. Këto data ofrohen si një udhëzues i përafërt. Jetëgjatësia e shumicës së produkteve varet nga mënyra se si i trajtoni ato.

Ushqimi

Birra

4 muaj: e pahapur

Çokollata

1 vit nga data e prodhimit

Kafeja, në pako

I pa hapur: 2 vjet

i hapur: 1 muaj në frigorifer

Soda (dhe pijet joalkoolike në shishe plastike)

i pa hapur: 3 muaj nga data e skadencës

i hapur: Nuk prishet, por shija është ndryshe.

Makarona të thata

12 muaj

Perimet e ngrira

I pa hapur: 18 deri në 24 muaj

I hapur: 1 muaj

Mjalti

Jetëgjatësia e papërcaktuar

Lëng në shishe (mollë ose boronicë)

I pa hapur: 8 muaj nga data e prodhimit

I hapur: 7 deri në 10 ditë

Keçap

I pa hapur: 1 vit (pas kësaj kohe, ngjyra ose aroma mund të ndryshojë, por produkti është ende përgjithësisht i sigurt për konsum)

Hapur ose përdorur: 4 deri 6 muaj (pas kësaj kohe, ngjyra ose aroma mund të ndrushojë, por produkti është ende përgjithësisht i sigurt për konsum)

Shurup panje

1 vit

Komposto Qershie

I pa hapur: 3 deri 4 vjet

I hapur: 2 javë në temperaturën e dhomës; 6 muaj në frigorifer

Marshmallows

I pa hapur: 40 javë

I hapur: 3 muaj

Majoneza

I pa hapur: Pafundësisht

I hapur: 2 deri në 3 muaj nga data e hapjes (pas kësaj kohe, ngjyra ose aroma mund të ndikohet, por produkti është ende përgjithësisht i sigurt për konsum)

Mustarda

2 vjet (pas kësaj kohe, ngjyra ose aroma mund të preken, por produkti është ende përgjithësisht i sigurt për konsum).

Ullinj

I pa hapur: 3 vjet

I hapur: 3 muaj

Vaj ulliri

2 vjet nga data e prodhimit (pas kësaj kohe, ngjyra ose aroma mund të ndikohet, por produkti është ende përgjithësisht i sigurt për konsum)

LEXO EDHE:  Njihuni me 5 produktet që nuk skadojnë kurrë

Kikirikë

I pa hapur: 1 deri në 2 vjet

I hapur: 1 deri në 2 javë në enë hermetike

Gjalpë

9 muaj

Gjalpë badiava (kikiriku)

I pa hapur: 2 vjet

I hapur: 6 muaj

Turshi

I pa hapur: 18 muaj

I hapur: Nuk ka një përgjigje të saktë. Hidheni nëse është e rrëshqitshme ose tepër e butë.

Orizi

2 vjet

Tabasko

5 vjet, i ruajtur në një vend të freskët, të thatë

Ton i konservuar

I pa hapur: 1 vit nga data e blerjes

I papur: 3 deri në 4 ditë

Uthull

42 muaj

Verë (e kuqe, e bardhë)

I pa hapur: 3 vjet nga data e vjeljes; 20 deri 100 vjet për verëra të mira

I hapur: 1 javë në frigorifer

Produkte shtëpiake

Aerosol

2 vjet

Antifriz

1 deri në 5 vjet

Bateritë alkaline

7 vjet

Bateritë me litium

10 vite

Zbardhues

3 deri në 6 muaj

Detergjent enësh, i lëngët ose pluhur

1 vit

Fikëse zjarri

12 vjet

Detergjent rrobash

I pa hapur: 9 muaj deri në 1 vit

I hapur: 6 muaj

Vaj motori

I pa hapur: 2 deri në 5 vjet

I hapur: 3 muaj

Bojë

I pa hapur: Deri në 10 vjet

I hapur: 2 deri në 5 vjet

Sprajt (bojë)

2 deri në 3 vjet

Pastrues druri

2 vjet

Produkte Bukurie

Sapun

18 muaj deri në 3 vjet

Balsam për flokët

2 deri në 3 vjet

Deodorant

I pa hapur: 2 vjet

I përdorur: 1 deri në 2 vjet

Krem syri

I pa hapur: 3 vjet

I përdorur: 1 vit

Krem për fytyrën

3 vjet

Xhel i flokëve

2 deri në 3 vjet

Llak i flokëve

2 deri në 3 vjet

Buzëkuq

2 vjet

Laps qerpikësh

I pa hapur: 2 vjet

I përdorur: 3 deri në 4 muaj

Pastrues thonjsh

1 vit

Parfum

1 deri në 2 vjet

Shampo

2 deri në 3 vjet

Krem rroje

2 vjet ose më shumë

Letra të lagura

I pa hapur: 2 vjet

I hapur: Mund të përdoren deri sa të thahen

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook