Ekspertët pohojnë se mushkëritë janë pa dyshim në mesin e organeve që bëjnë punën më të vështirë në trup.

Si rrjedhojë, mesatarisht, një person merr frymë rreth 12 deri në 20 herë në minutë, në mënyrë që të sjellë oksigjen të ri në trup dhe të nxjerr dioksid karboni së bashku me mbetje të tjera.

Edhe pse trupi ka aftësinë për të mbijetuar për një periudhë të caktuar kohe pa ujë ose ushqim, nuk është në gjendje të jetojë më shumë se disa minuta pa ajër.

Prandaj, është me rëndësi të madhe për shëndetin e gjithë trupit për të mbajtur mushkëritë të shëndetshme dhe në formë të duhur.

Përveç kësaj, duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë probleme për organet e frymëmarrjes, si për shembull: astma, alergjitë, organizmat e rrezikshëm, si dhe thithjen e ndotësve të ndryshëm.

Simptomat më të përhapura të problemeve të frymëmarrjes janë si më poshtë: vështirësi në frymëmarrje, bllokim i gjoksit dhe fyt i irrituar ose pasazhe të hundës. Në rast se ti, apo dikush që është afër jush, po përjeton ndonjë nga simptomat e listuara, duhet të jeni të vetëdijshëm se ato mund të jenë mjaft shqetësuese.

Terapia bimore është një metodë për të mundësuar këtë. Vazhdoni të lexoni këtë artikull për të mësuar informacion shtesë mbi disa nga bimët që janë alternativat më të mira për pastrimin e mushkërive dhe për të kontribuar në shëndetin e sistemit të frymëmarrjes. Përveç kësaj, këto bimë janë natyrisht të bollshme në flavonoids, terpenes, dhe carvacrol, të cilat veprojnë si antihistamines gjithë-natyrore dhe decongestants.

Rigon

Rigoni është thjesht e pabesueshme! Ajo punon në mënyrë të tillë që kur pluhuri, polen, kimikatet, myku, bakteret dhe kërpudhat sulmojnë trupin tuaj fillon lëshimin e një kimike të njohur si histamine e cila shkakton një reaksion që është i ngjashëm me reaksionet alergjike, domethënë rritjen e prodhimit të mukozës , teshtitja dhe bllokimi i hundës.

Herbs që kanë aftësinë për të ulur nivelet e histamine, të tilla si oregano ndihmojnë neutralizimin e histamine dhe mund të ndihmojnë në uljen e përgjigjeve të tilla. Oregano gjithashtu përfshin acidin rosmarinic.

Një studim i kryer kohët e fundit nga një grup hulumtuesish, ka zbuluar se acidi rosmarinik ka aftësinë për të zvogëluar akumulimin e lëngjeve dhe ënjtjen, përmes një sulmi alergjik ndaj reagimit, gjë që e bën atë një substancë që zvogëlon histaminën. Përveç kësaj, duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se oregano përfshin magnez, kalcium, hekur, zink, kalium, niacinë dhe vitamina A dhe C.

LEXO EDHE:  Në Shqipëri nuk kultivohet veç kanabis, njihuni me fshatin kampion shqiptar që prodhon 100 ton rigon çdo vit (FOTO)

Edhe pse këto përbërës nuk kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në çështjet e frymëmarrjes së sipërme, ato janë të nevojshme për të gjitha sistemet e trupit, përfshirë sistemin imunitar. Marrja e duhur e vitaminave dhe e mineraleve është me rëndësi kyçe për të patur një trup të shëndetshëm që ka aftësinë për të luftuar kundër çështjeve si problemet e frymëmarrjes së sipërme para se të fillojnë.

Eukalipt

Ne të gjithë jemi të njohur me pronat e dobishme shëndetësore të naftës eukalipt. Vaj eukalipt ka efekte efikase antispasmodic, anti-inflamator, antiperspirant, decongestant, anti-bakterial, antiseptik, stimuluese, si dhe cilesi te tjera medicinale.

Vaj esencial i eukaliptit ka aftësinë për të ndihmuar në trajtimin e çështjeve të ndryshme të frymëmarrjes, të tilla si: kollitet, ftohjet, dhimbja e fytit, hunda e lëngshme, mbingarkesa e hundës, astma, sinusit dhe bronkit. Eukalipt naftës përfaqëson natyrisht posedon anti-fungale, anti-bakteriale, antivirale, antimicrobial, anti-inflamator, si dhe pronat decongestant, duke e bërë atë një përbërës të pabesueshme në një numër të barnave për trajtimin e problemeve të frymëmarrjes.

Një studim i kryer kohët e fundit tregon efikasitetin e tij në trajtimin e sinusit jo-bakterial. Ekziston edhe një gjë tjetër, gargles naftës eukalipt në kombinim me ujë të ngrohtë janë vazhdimisht efikase në trajtimin e fytit të lënduar.

Erëza

Para së gjithash, duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se mushkëritë përdoren për dy qëllime mjaft të gjera. E para, e cila gjithashtu jep emrin e saj, është përdorimi i saj për trajtimin e bronkitit dhe kollitjes, veçanërisht lidhur me kancerin e sipërm të frymëmarrjes. Kur është fjala për kushtet e mushkërive, kjo barishte mund të përdoret në kombinim me Coltsfoot, Lobelia, ose Horehound White. Doza e sugjeruar është si më poshtë:

Infuzion: Hidhni një gotë me ujë të valë mbi një deri në dy lugë çaji të barit të thatë dhe lëreni të lulëzojë për rreth 10 deri në 15 minuta. Konsumoni këtë tri herë në ditë.

Tinkturë: merrni 1 deri në 4ml të tretësirës tri herë në ditë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook