Ballina Aktualitet Pas Vjosës, del nga shtrati dhe lumi i Devollit, përmbytet nënstacioni i...

Pas Vjosës, del nga shtrati dhe lumi i Devollit, përmbytet nënstacioni i Zemblakut, rrezikohet gjysma e vendit pa drita

Vijon situata e rëndë e shkaktuar nga reshjet e dendura në vend. Pas daljes së Vjosës, edhe lumi Devoll ka dalë nga shtrati si pasojë e prurjeve të mëdha të ujit.

Është shpallur gjendje emergjence në Korçë, si pasojë e daljes së lumit Devoll. Dhjetëra force zjarrfikëse ndodhen në vendin e ngjarje, por e kanë të pamundur ndërhyrjen për shkak të prurjeve të shumta të shumta nga kanalet.

Përmbytja e nënstacionit elektrik rrezikon furnizimin me energji elektrike të gjysmës së vendit.

Ngjarja ka ndodhur orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook