Ballina Aktualitet Tjetër rast dhune në familje, Vlora është qyteti i radhës ku fenomeni...

Tjetër rast dhune në familje, Vlora është qyteti i radhës ku fenomeni kalon

SHPËRNDAJE

Dhuna në familje është akt që shkel të drejtat e njeriut. Të drejtat e njeriut janë të drejta themelore në të cilat ka të drejtë çdo qenie njerëzore.

Edhe pse dihet se në Shqipëri ekziston një numër i madh rastesh të familjeve në të cilat ushtohet dhunë në një mënyrë ose tjetër, numri i raportimeve është në masë shumë të vogël. Në kuadër të Planit të Masave për vënien përpara përgjegjësisë ligjorë autorët kryerës të veprës penale ”Dhuna në familje” ! Ndalohen dhe arrestohen në flagrancë, shtetasit A.S, 57 vjeç, banues në Vlorë.

Ky shtetas në banesën ku jeton me nënën e tij, në lagjen ” 10 Korriku”, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj, shtetases G.S., 75 vjeçe. A.N, 42 vjeç, banues në Sarandë. Ky shtetas që prej një viti dhe në vazhdim ka ushtruar dhunë psikologjike dhe fizike ndaj vajzës së tij, shtetases Xh.N., 15 vjeçe. Materialet janë referuar në Prokurori, në ngarkim të tyre për veprën penale ”Dhuna në familje”, parashikuar nga neni 130/a të Kodit Penal.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakToka e premtuar qëndron 11 mijë euro larg, ja si u zbulua rrjeti trafikantëve që nisnin emigrantë në Angli
Artikulli tjetërKoha më e mirë për të ngrënë fiq, i thoni lamtumirë kolesterolit në gjak