Ballina Aktualitet VIDEO/ “Shpejtësi deri në 195 km/orë”, policia i bën “gjëmën” dhjetëra shoferëve

VIDEO/ “Shpejtësi deri në 195 km/orë”, policia i bën “gjëmën” dhjetëra shoferëve

Policia e Shtetit ka pezulluar plot 92 leje drejtimi gjatë 48 orëve të fundit, si dhe kanë rënë në pranga edhe 8 drejtues mjetesh.

Në një deklaratë, thuhet se kontrollet me Radar janë zhvilluar thuajse gjatë gjithë orëve të natës nga e premtja deri të dielën për parandalimin e shpejtësisë sidomos në qendra të banuara por dhe në autostradë.

Sipas të dhënave të Policisë së Shtetit, bëhet me dije se janë evidentuar dhe ndëshkuar posaçërisht:

56 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejura.

Shpejtësia në autostradë vijonte nga 130 km/orë deri në 195 km/orë.

Në qendrat e banuara shpejtësia kalonte dy deri në tre herë më shumë se limiti i lejuar, nga 81 km/orë deri në 109 km/orë.

Përsa i përket drejtimit të automjetit nën ndikimin e alkoolit apo në gjendje të dehur gjatë 48 orëve të fundit janë arrestuar në flagrancë :

7 drejtues mjetesh që drejtonin automjetet në gjendje të dehur apo tej mase të dehur.

Masa e alkoolit varionte nga 0.56 mg/l deri në 2.41 mg/l.

Kjo sasi e madhe alkooli deri ne 2.41 përbën një rrezik shumë të madh për jetën e drejtuesit të mjetit dhe të përdoruesve të rrugës.

Si dhe është arrestuar një drejtues mjeti që drejtonte automjetin i pa paisur me Leje Drejtimi.

Gjithashtu janë pezulluar 26 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit, por jo deri në kufijtë e dehjes.

Masë alkooli e konsumuar varionte nga 0.29 mg/l deri në 0.47 mg/l.

Por nga kontrolli me Drager janë evidentuar një numër i madh drejtues mjetesh që nuk kishin konsumuar alkool ose kishin konsumuar shumë pak, 0.00 mg/-0.18 mg/.

Gjithashtu janë pezulluar dhe 10 Leje Drejtimi për shkelje të tjera.

Kontrollet kanë konsistuar edhe në evidentimin dhe ndëshkimin e atyre drejtuesëve që nuk respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor ku për 48 orët e fundit janë vendosur :

• 95 masa për mos përdorim rripin e sigurimit.

• 120 masa për parakalim të gabuar

• 117 masa për përdorim celulari gjatë drejtimit të automjetit

• 11 masa për mos respektim të sinjalistikës së semaforit

• 52 masa për ata që qarkullojnë pa kaskë mbrojtëse si dhe pa kontroll teknik të mjetit, etj.

• Si dhe 450 masa për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Janë bllokuar dhe 8 mjete për mosshlyerje të masave administrative mbi 3 masa.

Policia Rrugore e Tiranës , do vijojë kontrollet e pandërprera me Drager e Radar në të gjithë territorin e qarkut Tiranë me qëllimin e vetëm : Rritjen e sigurisë së jetës në rrugë .

Policia Rrugore e Tiranës gjen rastin të falenderojë edhe njëherë të gjithë ata drejtues mjetesh që respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor duke kontribuar në rritjen e parametrave të sigurisë rrugore.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookFOTO/ Shfaqet në publik Adriatik Llalla, kapet “mat” në kafe duke biseduar me….

“Kush mban përgjegjësi për mospërmbushjen e standardeve të sigurisë në shkolla?”

U shtrua me urgjencë në spital, kjo është gjendja shëndetësore e Tinka Kurtit

Grabitje me maska në Fier, ja shuma që u mor nga pika e këmbimit valutor

Familjarët e Klemend Balilit padisin policinë, gjykata pezullon urdhrin e Haki Çakos

Kryemadhi mesazh për të rinjtë: Dilni protestoni për Shqipërinë që ëndërroni, mos lejoni kërcënimet e Ramës…

Donald Lu ka një mesazh të fortë për klasën politike: Jepini fund …

Raporti/ Cilat janë degët më të kërkuara nga studentët?

Tinka Kurti shtrohet me urgjencë në spital, mjekohej prej kohësh nga….

Acari “pushton” Shqipërinë, sinoptikantët bëjnë me dije se…

Artikulli paraprakTë bësh selfie, çrregullim mendor apo varësi?!
Artikulli tjetërKëshilla për të qenë një sipërmarrës i suksesshëm