Ballina Aktualitet Vritet një tjetër shtetas kosovar në Siri

Vritet një tjetër shtetas kosovar në Siri

Policia e Kosovës ka konfirmuar se posedon informacione për vrasjen e një shtetasi të Kosovës në Siri, i cili është nga Mitrovica.

Në raportimet e para, përfshirë edhe mediat lokale, thuhet se personi i vrarë është me inicialet S.D. por asgjë më shumë për historinë e tij.

Në familjen e të vrarit , me emrin Dush Smajli janë hapur dyert e mortit. Sipas të afërmëve të tij , ai është nga rrethina e Vushtrrisë, por jetonte në Mitrovicë , deri në momentin kur vendosi të shkonte në Siri. Pjesëmarrja ne luftërat e huaja është e ndaluar me ligj në Kosovë.

Të paktën 300 shtetas të Kosovës u janë bashkuar luftimeve në Lindjen e Mesme që prej fillimit të krizës në atë rajon.

Ata kryesisht janë rreshtuar në krah te organizatava të shpallura terroriste si ISIS dhe Al-Nusra.

Autoritet e sigurisë thonë se edhe 140 persona të tjerë kanë mbetur ne vatrat e krizës , përfshirë gra dhe fëmijë.

Për shkak të informacioneve zyrtare autoritet e sigurisë në Kosovë nuk kanë shifra të sakta rreth numrit të personave të vrarë në Siri dhe Irak.

Ndërkaq rreth 100 pjesëmarrës janë kthyer ne Kosove , dhe një pjesë e tyre janë arrestuar dhe dënuar , ndërsa pjesa tjetër ende po përballen me drejtësinë.

Autoritetet në Kosovë thonë se rehabilitimi i te radikalizuarëve duhet të bëhet përmes “Programeve Rehabilituese dhe të Risocializimit” , sigurisht pa përjashtuar dhe masat ligjore.

Ish-deputeti kaubojs del kundër Finos: Presidenti i FSHF do të ndihmojë Ramën në baste

Tragjedi/ Krim i dyfishtë në Vlorë, vriten me armë zjarri të rinjtë (Emrat)

Kryemadhi: 27 janari do të jetë vetëm fillimi i përfshirjes së Shqipërisë nga…

VIDEO/ Opozita braktis Kuvendin, Basha tone të larta gjatë seancës parlamentare

VIDEO/ Tension në Kuvend, Basha dhe demokratët e tjerë bllokojnë foltoren

Berisha sulmon Ramën: Të miratojmë rezolutën e “llum kazanit”, duhet të dënojë…

Basha: Rama po tenton të mbrojë peshqit e mëdhenj por…

Grabitja te Hipoteka, Posta reagon pas verdiktit të policisë: Nuk jemi grabitur ne, por

“Burrat dhe gratë në kërkim të paqes”, Meta përshëndet mesazhin e Papa Françeskut

Pasi u nda nga e dashura, elbasanlliu i bën “gjëmën” 27-vjeçares (Emri)

Artikulli paraprakAleatët e vegjël të Ramës thirrje partive të çregjistrohen nga KQZ: Çdo votë PS-së, për 71 mandatet
Artikulli tjetërVlorë , kapet rreth nje ton drogë , arrestohen trafikantët (FOTO)