Ballina Kryesore 15 foto që tregojnë se ka ende mirësi në këtë planet

15 foto që tregojnë se ka ende mirësi në këtë planet

Pa marrë parasysh se sa njerëz vazhdojnë të pretendojnë se bota jonë është e padrejtë, gjithmonë do të ketë një vend për mirësi në Tokë.

Çdo ditë, dikush bën diçka të mirë diku në botë. Këto veprime të dhembshurisë dhe bujarisë nuk shkojnë pa u vënë re.

Këtu është një listë e 15 momenteve të mirësisë që vërtetojnë se nganjëherë njerëzit mund të jenë shumë të kujdesshëm.

1. Në SHBA, një burrë donte të bënte vetëvrasje duke u hedhur nga një urë. 13 kamionë janë parkuar krah për krah për ta shpëtuar atë.

2. Një punonjës në një stacion policor kinez ushqen qentë e shërbimit ndërsa ata presin me durim në rradhë.

3. Një njeri i pastrehë gjeti dokumente të rëndësishme në plehra dhe ia ktheu pronarit, duke i shpëtuar jetën.

Pronari u plaçkit në rrugë dhe çantën e tij me dokumente e hodhën larg. Nëse ky njeri i pastrehë nuk i kishte kthyer ato, operacioni i planifikuar i pronarit të çantës do të ishte anuluar.

4. Ky dyqan kafe u jep ushqim falas të varfërve:

5. Portieri i Partizanit në Beograd po qetëson shokun e tij, i cili kishte dëgjuar komente raciste nga tribunat për 90 minuta.

6. “Çdo ditë kam vënë një shënim në drekën e djalit tim. Sot, në një konferencë prindër/mësues kuptova se ai mban secilën prej tyre. “

7. “Shoku i dhomës flet me kamer me motrën e tij të vogël çdo javë për ta ndihmuar atë me detyrat e shtëpisë së algjebrës”.

8. Kujdes i vërtetë

9. Një burrë i pastrehë i ofroi tre paundet të fundit një studente që kishte humbur kartën e saj në mënyrë që ajo të mund të kthehej në shtëpi. Në mirënjohje, vajza mblodhi 42.000 paund për të dhe për njerëzit e tjerë të pastrehë.

LEXO EDHE:  Futbolli shqiptar në zi, ndërron jetë kreu i Federatës Kosovare të Futbollit (Foto)

Së bashku me vullnetarë të tjerë, vajza kaloi 24 orë në rrugë për të tërhequr vëmendjen ndaj problemeve të të pastrehëve dhe filloi të mbledhë fonde për ta. Përfundimisht, ajo arriti të ndihmonte shumë njerëz.

10. Kjo është James Shaw Jr. Ai ndaloi një person që nisi një zjarr në një kafene në Tennessee. Disa orë më vonë, ai filloi një fushatë për të mbështetur viktimat e kësaj tragjedie. Ai grumbulloi $ 165,000.

11. Një qen superhero! Ai arriti të shpëtojë qenushen e tij partnere.

12. Montana Brown luftoi dy herë me kancerin, në moshën 2 dhe 15-vjeçe. Kur u rrit, ajo shkoi për të punuar si infermiere në të njëjtin spital ku ajo u kurua nga kanceri.

13. David dhe Healther Mosher u martuan në spital, pasi nusja po kurohej atje pasi ishte me kancer. 18 orë më vonë, ajo vdiq.

14. “Vajza ime është e verbër dhe në 9-vjetorin e ditëlindjes së saj ne bëmë tabela prej çokollate ku shkruhej: “Të dua” dhe “Gëzuar Ditëlindjen”në një formë gjuhe që quhet “Braille”, e posaçme për njerëzit e verbër, ku karakteret përfaqësohen nga modele të pikave të ngritura që ndjehen me anë të majave të gishtave.

15. Ky njëri ndihmoi njëgrua që udhëtonte me dy fëmijë të vegjël gjatë gjithë fluturimit dhe madje edhe pas udhëtimit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook