Ballina Kryesore Basha nuk ndalet, “pushton”sërish nga foltoren e Kuvendit, Ruçi detyrohet të ndërpresë...

Basha nuk ndalet, “pushton”sërish nga foltoren e Kuvendit, Ruçi detyrohet të ndërpresë seancën deri në orën 13:00

Seanca e ditës së sotme ka qenë tepër e tensionuar, duke detyruar kryeparlamentarin Ruçi ta ndërpresë disa herë seancën e Kuvendit.

Por kur seanca rinisi sërish për herë katërt përfundoi me shtyrje në orën 13:00. Kryetari i Parlamentit u detyrua që të rilexojë rregulloren e Kuvendit, dhe në bazë të saj, nëse foltorja nuk zhbllokohet, detyrohet ta ndërpresë seancën.

“Seanca ndërpritet dhe fillon në orën 13:00”, deklaroi Ruçi.

Kryeparlamentari përjashtoi më herët për ditën e sotme kreun e PD-së Basha nga Kuvendi pas kërkesës së fortë të tij që sot në sallë të kishte debat për pr.vendimin e ngritjes së komisionit të Reformës Zgjedhore.

Por pavarësisht kësaj mase të marrë nga kryeparlamentari, Basha i shoqëruar nga deputetet e PD-së nuk kanë lëvizur nga foltorja duke detyruar Gramoz Ruçin të lexojë disa herë rregulloren e të ndërpresë plot katër herë seancën e Kuvendit.

Në rast se deputetet e PD-së dhe Basha nuk pranojnë të zhbllokojnë foltoren, rregullorja i jep të drejtë kryeparlamentarit të thërrasë forcat e gardës për t’i larguar

Megjithatë Ruçi është treguar “zemërgjerë” duke iu dhënë kohë demokratëve deri në orën 13:00 të lirojnë foltoren e Kuvendit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

 

 

 

Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakGramoz Ruçi përjashton Lulzim Bashën nga Kuvendi
Artikulli tjetër“Çfarë do të ndodh pas orës 13:00 në Kuvend”, deputeti demokrat zbulon ‘skenarin’ e PD