Ballina Kryesore DOKUMENTI/ Masakra e 2 prillit ’91, zbulohet urdhri i frikshëm i Gramoz...

DOKUMENTI/ Masakra e 2 prillit ’91, zbulohet urdhri i frikshëm i Gramoz Ruçit: Qitësit të zenë lartësitë, goditni ashpër!

SHPËRNDAJE

Zgjedhja si kryetar i Kuvendit e Gramoz Ruçit është shoqëruar me shumë polemika dhe debate të shumta në politikë por dhe në opinionin publik, për shkak të së kaluarës së deputetit socialist në komunizëm.

Gramoz Ruçi ka qenë ministër i Brendshëm në kohën e masakrës së 2 prillit të vitit 1991 në qytetin e Shkodrës.

Për një pjesë të gjerë të opinionit publik që është antikomuniste, Ruçi përben një “njollë” të regjimit të ashpër diktatorial.

Menjëherë pas zgjedhjes së tij në krye të parlamentit, Gramoz Ruçi është akuzuar nga ish-të përndjekurit si përgjegjës në masakrën e 2 prillit të vitit 1991 si dhe përfshirje në krimet të rënda nën emblemën e regjimit koumunist.

Sipas tyre thuhet madje që prej vitit 2005, Ruçit i është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Së fundmi është zbuluar një dokument i brendshëm për forcat e policisë dhe të Sigurimit, i firmosur nga Gramoz Ruçi, në atë kohë ministër i Brendshëm, në lidhje me trazirat në shkodër pas zgjedhjeve të 31 marsit 1991.

“Për të vepruar me forcën e shkopit nuk ka askush arsye të pyes përgjegjësin. Goditni ashpër qysh në fillimet e grumbullimeve. Për të paralizuar ata që nga turmat mund të godasin me armë forcat tona, zini lartësitë dominuese me qitës të përgatitur, forcat tona që përleshen me protestues mos shkojnë të armatosura”, shkruhet në urdhrin e brendshëm të 4 prillit 1991 të firmosur nga Gramoz Ruçi, kur ka qenë ministër i Brendshëm

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakKeni probleme me tretjen? 10 këshilla se si ta përmirësoni në mënyrë natyrale
Artikulli tjetërFOTO/ Prezantohet bisha e re “BMW M5”, arrin shpejtësinë nga zero deri në 100 kilometra në orë për 3.2 sekonda