Ballina Kryesore “Fitorja juaj është si dasma pa nuse..”, Berisha mban fjalën në Kuvend....

“Fitorja juaj është si dasma pa nuse..”, Berisha mban fjalën në Kuvend. Ja çfarë ndodhi mes tij dhe Ruçit

SHPËRNDAJE

Vijon seance plenare e nisur në orën 09:10. Fjalën e ka marrë ish-kryeministri Berisha.

Berisha e cilëson fitoren në zgjedhjet parlamentare të Partisë Socialiste, si dasma pa nuse.

Gjatë fjalës së tij, lideri historik i PD, Berisha ka akuzuar qeverinë për mos mbajtjen e premtimeve dhe se situata në vend është përkeqësuar në çdo aspekt.

Teksa minutazhi i fjalimit i ka mbaruar, Berisha ka vazhduar duke folur, duke detyruar kryetarin e Kuvendit që t’i fik mikrofonin.

Pas shkëmbimit të disa replikave mes tyre, Ruçi i drejtohet Berishës duke i thënë: Boll i gënjeve këta, se i more në qafë.

Ruçi: Mos më detyro që në këtë seancë të zbatoj aplikimin e masave që parashikon rregullorja

Berisha: Të keni turp

Ruçi: Z.Berisha, mos e tepro tani. Ulu të lutem. Dhe mos i gënje këta kolegët e tu se i more me qafë.

Pjesë nga fjalimi i Berishës në Parlament

Në ligjet dhe kushtetutën e vendit, kjo seancë mblidhet për raportin për programin e qeverisë së 4 viteve që vijnë, mazhorancë kjo e dalë nga zgjedhjet e fundit me 74 deputetë, e transferuar në rrugë e sipër 78 e 80.

Mirëpo cilido që vëren fytyrat e këtyre deputevë dhe shkoëve që qëndrojën prapa meje konstatojnë se ka zi në fytyrën e tyre, ka frikë në sy të tyre, konstaton se ka pasiguri të madhe. Edi Rama mbajti një fjalim të ndryshëm nga ai i 4 viteve më parë. Por ai e mbajti të diktuar nga një panik i madh.

Ai e di mirë, e di mirë cdo deputet se përvec kushtetutës në ligje ekziston kushtetuta morale e njeriut, e kombit, e burrave dhe grave, e fëmijëve që buron nga shpirti i tyre.

Në atë kushtetutë ju jeni fitimtar humbës më të mëdhenjë. Në atë kushtetutë morale ju vini këtu si një pseudomazhorancë e vërtetë. Në atë kushtetutë morale të qytetarit, burrit, gruas, fëmijës, ju jeni të ndëshkuarit e vërtetë.

2.4 mln shqiptarë dhe sa përfaqësojnë ata të tjerë në moshë të votimit, ju përbuzën, ju ndëshkuan.

2.4 mln shqiptarë me votën kundër dhe akoma më rëndë me bojkotin jau shndërruan ju fitoren në një dasëm pa nuse. Ju nuk e gëzoni dot. Cfarë fitore është kjo kur procesit themelor, jetik për demokracinë për liritë nuk i besuan miliona shqiptarë, braksitën kutitë e votimit.

Mund të shtroni pyetjen, po ju ku ishit? Ne patëm probemet tona, por detyrat kryesore e zgjedhjeve është e qeverisë.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprakIshte zotuar se do të shkatërronte rajonin, ekzekutohet nga një sulm ajror “007 i Ballkanit”
Artikulli tjetërXhafaj i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Berishës: Kur hajduti bërtet, kapeni hajdutin