Ballina Kryesore Gramoz Ruçi zgjidhet me 80 vota pro kryetar i Kuvendit të Shqipërisë

Gramoz Ruçi zgjidhet me 80 vota pro kryetar i Kuvendit të Shqipërisë

SHPËRNDAJE

Me 80 vota pro, Gramoz Ruçi u zgjodh kryetari i ri Kuvendit të Shqipërisë për një mandat 4-vjeçar.

Deputetët e LSI-së nuk morën pjesë në votimedhe pse ishin në sallë, ndërkohë që deputetët e PD-së kanë votuar kundër.

Ruçi ishte kandidatura e vetme e propozuar nga Partia Socialiste dhe votimi u prit pa shumë surpriza.

Komisioni i votimit u përbë nga 5 anëtarë, 3 të mazhorancës dhe 2 të opozitës. Në fund votat për Ruçin kanë rezultuar 80 pro, 40 kundër, 1 abstenim, ndërsa të tjerët nuk morën pjesë në votim.

Teksa falenderoi të gjithë deputetët për besimin, Ruçi u shpreh se do të jetë garant i zbatimit të Kushtetutës.

Gjithashtu kryetari i ri i Kuvendit kërkoi bashkëpunim me opozitën për zhvillimin e vendit.

“Mirënjohje të thellë për besimin që më dhatë duke më zgjedhur kryetar të KuvenditDo të jem garant i zbatimit të Kushtetutës së Shqipërisë dhe kurdoherë në shërbim të qytetarëve dhe në mbështetje të secilit prej jush për të ushtruar përgjegjësitë dhe të drejtat në shërbim të Republikës. Për qytetarët, Kushtetuta është themeli i të drejtave, kurse për ne është themeli i detyrimeve në shërbim të të drejtave të të gjithë qytetarëve. Unë jam i vetëdijshëm se drejtimi i legjislativit është një detyrë supreme.

Vullneti i popullit ja delegoi qeverisjen një partie të vetme, përgjegjësia jonë do ua kthejë këtë pushtet qytetarëve nëpërmjet ligjeve e reformave që do të hartojë ky parlament.
Ku kuvend është rezultat i vendimit qytetar por nisur nga bindjet dhe morali im politik do t’i bëja thirrje shumicës se fitorja nuk është gjithçka. Misioni ynë ka qenë dhe është t’u shërbejmë pa përjashtim qytetarëve. Nga ana tjetër u bëj thirrje opozitareve që t’i bashkohen këtij tempulli. Opozita nuk i shërben shumicës dhe qeverisë, por qytetarëve. Ata presin nga të dyja opozitat që të kontrollojë qeverinë” , 
deklaroi Ruçi.

 

 

 

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakFOTO/ Pas 6 vite mungese në Parlament, Basha kapet “mat” duke lexuar Rregulloren e Kuvendit
Artikulli tjetërZgjedhja e Ruçit kryetar Kuvendi me votat e PD, reagon ashpër Basha: E turpshme! Ai është…