Ballina Aktualitet “Na ka mbetur patatja stok”, Rama i përgjigjet fermerëve të Korçës: Përshtatjuni...

“Na ka mbetur patatja stok”, Rama i përgjigjet fermerëve të Korçës: Përshtatjuni tregut, hiqni dorë nga…

Pas ankesave të fermerëve të Korçës, të cilët përcollën shqetësimin e tyre, duke u shprehur se u ka mbetur patatetet e kultivuara gjatë sezonit të kaluar stok dhe se janë detyruar t’i ziejnë e t’ua japin gjedhëve, ka reaguar kryeministri Edi Rama.

Kreu i Qeverisë ka zgjedhur një aktivitet me studentë të Bujqësisë për t’ju përgjigjur shqetësimit të fermerëve.

Rama i bëri thirrje fermerëve që t’i përshtaten tregut dhe të kultivojnë ato kultura që kërkohen, në mënyrë që prodhimet e tyre të mos mbeten stok.

“Në zonën e Korçës ka një problem, ka mbiprodhim të patates, por nuk ka treg. Dhe kthejnë sytë nga qeveria, a thua se qeveria do t’u blejë patatet. Kjo është ekonomi tregu. Mbjellin të gjithë patate dhe u ngelet pa shitur. Në treg patatja e tyre del në një moment kur preferohet patatja e Kukësit, dhe në një kohë kur del patatja e Myzeqesë. Ndaj duhet të heqin dorë nga kultivimi i patates. Ata duhet të kultivojnë kulturat që kërkohen nga tregu”, u shpreh kryeministri Rama.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakIshte larguar nga shtëpia 4 vite më parë për t’ju bashkuar xhihadistëve, vritet në Siri vajza shqiptare
Artikulli tjetërStudimi jep alarmin: Alkooli dëmton trurin më shumë se…