Ballina Kryesore VIDEO/ Ish-deputeti i PD-së zbulon live: Ju tregoj me sa lekë blihet...

VIDEO/ Ish-deputeti i PD-së zbulon live: Ju tregoj me sa lekë blihet vota në Durrës

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Mark Marku, i ftuar sot në emision “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu pretendoi live se në qytetin e Durrësit ka nisur blerja e votës. Madje ai ka zbuluar edhe çmimin e saj.

Sipas Mark Markut është ndërtuar një sistem kapilar i blerjes së votës, madje sipas të dhënave nga terreni, ai ka bërë me dije se vota blihet sot në Durrës për 50 mijë lekë. Por gazetari Armand Shkullaku i tha se në fakt raportimet bëjnë fjalë për 50 euro/vota.

Marku këmbënguli gjithashtu se po bëhet një agresion i paparë i votës përmes parash. Ai tregoi se këto raste edhe pse të veçuara janë ngjarje shumë të vogla për të treguar anën reale se çfarë po ndodh realisht në Durrës dhe disa qytete të tjera.

“Ka të dhëna që nga bankat janë tërhequr shuma të mëdha parash dhe prokuroria duhet të hetojë në lidhje me këto raste, sepse ato po hidhen në fushatë”, – paralajmëroi Mark Marku.