Ballina Aktualitet VIDEO/ Merr fund arratia disa vjeçare e të shumëkërkuarit vlonjatit, ja krimi...

VIDEO/ Merr fund arratia disa vjeçare e të shumëkërkuarit vlonjatit, ja krimi i rëndë që kreu në 1999 (EMRI)

Policia e Tiranës ka arrestuar një 42-vjeçar, që ishte shpallur në kërkim prej 10 vitesh për vrasje me dashje të kryer në bashkëpunim.

Burime zyrtare nga Policia e Tiranës bëjnë me dije se në pranga ka rënë shtetasi Ylli (Fatmir) Vangjelaj, banues në Vlorë.

Ai rezulton të jetë dënuar me 23 vite burg për vrasjen e një gruaje nga Ekuadori, e cila dyshohet se ka qenë prostitutë.

Ngjarja ka ndodhur në Itali në vitin 1999, dhe është porositur nga një grup kriminal.

Njoftimi i policisë
Finalizohet operacioni policor i koduar “Fundi i arratisë”.
Operacioni nga shërbimet e Drejtorisë Hetimore Qëndrore në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, Njësinë Operacionale të Drejtorisë Hetimore Qëndrore si dhe në koordinim me shërbimin Policor Italian “Interforze” në Shqipëri.

Pas 10 vitesh kërkim, nga drejtësia Shqiptare dhe ajo Italiane, ndalohet 42-vjeçari shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Vrasje me dashje e kryer në bashkëpunim”.
Më datë 12.07.2018, në sajë të shkëmbimit të informacioneve në kohë rekord midis strukturave të Policisë Shqiptare dhe asaj Italiane, në kuadër të operacionit policor i koduar “Fundi i arratisë”, u bë lokalizimi dhe kapja e shtetasit shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar :
– Ylli ( Fatmir ), Vangjelaj, 42 vjeç, banues në Vlorë.
Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Vlorë me shkresën Nr. 3077 të datës 24.04.09 ka dërguar urdhrin për ekzekutimin e vendimit Nr.45 të datës 25.03.09 të Gjykatës së Rrethit Vlorë e cila e ka dënuar me 23 vjet burg, për veprën penale të “Vrasje me dashje kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni 76 e 25 i Kodit Penal.
Vrasja për të cilën është dënuar ky shtetas është kryer në Itali në vitin 1999, si porosi e një grupi kriminal, ku është vrarë një shtetase ekuadoriane e cila dyshohej se punonte si prostitutë.

LEXO EDHE:  Sherr në një lokal në Itali, shqiptari goditet për vdekje me thikë në gjoks (Emri)

Ky shtetas i fshihej drejtësisë që prej 10 vitesh duke përdorur gjeneralitete të rreme.
Gjithashtu u sekuestruan në cilësinë e provës materiale :
– një automjet i markës “Wolksvagen Passat”.
– një leje drejtimi e cila dyshohet e falsifikuar pasi përmbante gjeneralitetet e të vëllait të personit të kërkuar
– dy telefona celular
Ky shtetas ju dorëzua shërbimeve të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë për ekzekutimin e vendimit penal, pasi Gjykata e Vlorës ka njohur vendimin penal të Gjykatës Italiane e cila e ka dënuar këtë shtetas me 23 vite burg.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook