Keni dëgjuar të thuhet: Kujdes nga gjarpri, merimanga dhe akrepit? 

Por mbajeni në mend këtë: Më shumë keni gjasa të vdisni nga pickimi i një grerëze dhe kafshimi i një qeni se sa nga pickimi i gjarpërinjve.

Sipas një studimi të publikuar nga Wilderness & Environmental Medicine, nga 1610 njerëzve që kanë vdekur nga sulmet prej kafshëve e insekteve, nga viti 2008 deri në 2015, 478 prej tyre kanë humbur jetën nga bletët dhe grerëzat, 272 nga qentë.

Ndërsa gjarpërinjtë, merimangat dhe akrepat janë shkaktarë të 99 vdekjeve në harkun kohor të 8 viteve.

Duke përdorur të dhënat e “Centers for Disease Control and Prevention”, hulumtuesit kanë zbuluar se 72 njerëz kanë humbur nga kafshët tjera, siç janë kuajt, macet dhe derrat.

Vetëm gjashtë njerëz vdesin në vit nga kafshimi i gjarprit dhe po aq dhe nga helmi i merimangës.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook