Ballina Kulture HISTORI/ Ja si u greqizua emri nga Gjinokastër në Gjirokastër

HISTORI/ Ja si u greqizua emri nga Gjinokastër në Gjirokastër

Historiani dhe studiuesi Arben Llalla ka sjellë nëpërmjet një postimi në profilin e tij Facebook, disa foto dhe dëshmi mbi greqizimin e emrit të Gjinokastrës.

Si u greqizua pas vitit 1970 emri “GJINOKASTËR” në Gjirokastër.

Shikoni poshtë mbishkrimive të fotove – GJINOKASTËR, që zbërthehet Kalaja e Gjinos (bëhet fjalë për Princin e Epirit Gjin Bue Shpatën që vdiq më 1399).

Pas viteve 1970 u quajtë Gjirokastër duke e greqizuar emrin shqiptar dhe zbërthehet Kala e Rrumbullakët si gjiroja e mishit që piqet. Por në të vërtetë Kalaja në Gjinokastër nuk është e rrumbullakët, por në formë të gjatë si anije.

Po ku e kishte parë arkitekti formën e anijes?

Kjo vjen sepse Gjin Bue Shpata ishte udhëheqës nga Arta, Preveza e këtej.

Ajo përralla për Argjironë nuk ka ekzistuar, por është një shpikje mitologjike greke për tia ndryshuar emrin e vërtetë qytetit shqiptar nga Gjinokastër në Gjirokastër,

Kalaja në Gjinokastër nuk është e rrumbullakët por në formë Anije, e gjatë.xcfrrbl

Përralla për Argjironë nuk ka ekzistuar, ajo është një sajesë greke për të greqizuar emrin shqiptar nga Gjinokastër në Gjirokastër.

Zoti i kësaj kalaje ka qenë Gjin Bue Shpata dhe e vërteta duhet të dali në dritë, ndryshe ne vazhdojmë të ecim në tunelin e errësirës me qirun e shkrirë të grekëve, shkruan Llalla.m1diwqmo48cwmt

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprak“Mehmet Shehun e vranë”, ish-sekretari personal rendit faktet
Artikulli tjetërNjë trileçe nga duart tuaja!