Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka reaguar ndaj fjalëve që fliten për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar.

Kumbaro theksoi se Teatri Kombëtar nuk do të lëvizë dhe se do të vijojë të jetë në funksion me të gjithë parametrat.

Ministrja e Kulturës shtoi se Teatri do të vijojë të përdoret nga trupa, madje do i shtohen edhe dy salla të reja te Turbina.

“Teatri Kombëtar do të vijojë që të jetë në funksion me të gjitha parametrat, nuk do të preket salla, do të vijojë që të përdoret nga trupa, të cilës i shtohen edhe dy salla të reja te Turbina.

Do të zgjerohen hapësirat. Teatri ka autorizim, të tillë zik dhe konstruktiv që bëhet i parikuperushëm, por deri ditën që do të kemi projektin për një teatër të ri në të njëjtin truall, ai do të jetë funksional për trupën”, u shpreh Kumbaro. 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook