Ballina Kuriozitet Milioneri që zgjodhi të jetonte në shpellë, arsyeja e dhimbshme e një...

Milioneri që zgjodhi të jetonte në shpellë, arsyeja e dhimbshme e një njeriu të suksesshëm

Angelo Mastropietro është një njeri që ka vendosur të braktisë stilin e jetës së tij miliona dollarësh dhe karrierën e tij si drejtor i një kompanie të suksesshme në Australi për të jetuar në një shpellë në Britani të Madhe.

Angelo zbuloi shpellën disa vite më parë, ndërsa ai duhej të mbronte veten nga shiu duke ecur në një biçikletë, kur ai hyri në dashuri me vendin kështu që vendosi të kontaktojë cilindo që ishte i nevojshëm për ta blerë dhe për ta bërë atë shtëpinë e tij.

Angelo kaloi rreth 200 mijë dollarë dhe qindra orë të dedikuara për të gërmuar 80 ton gurë, për të mos përmendur shpimet që duhej të bënin për të hyrë në një rrjedhë uji të freskët.

Çfarë e bëri atë të merrte një vendim kaq drastik, nëse ai ishte një milioner dhe një njeri i suksesshëm?

Në vitin 2007 ai u diagnostikua me sklerozë të shumëfishtë, një sëmundje e sistemit nervor që shkakton humbjen e lëvizshmërisë, për këtë arsye ai rishqyrtoi rëndësinë e shëndetit të tij dhe vendosi që ishte e nevojshme të kishte një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më të vetëdijshme, kështu që kur atij i’u paraqit  mundësia për të blerë shpellën e bëri atë pa menduar dy herë, sepse shpresonte të kishte një jetë të lumtur me familjen e tij dhe me më shumë mundësi  shërimi .

Sot shpella e pabanuar dhe e ftohtë shndërrohet në një shtëpi të mahnitshme për familjen Mastropietro, e përshtatur për një mënyrë jetese të re, larg jetës së ofruar nga qyteti. Tani janë më të lumtur se kurrë dhe më e rëndësishmja është se Angelo çdo herë ndihet më mirë dhe sëmundja e tij është më e kontrolluar.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
“Ma vrau ai plehra para syve, e kapi dhe…”, zbardhet dëshmia rrënqethëse e motrës së Arielës

Kastriot Myftaraj: Kush është oligarku me 5 yje qeveritare, çfarë fshihet pas tij (Emri)

Trafikonin lëndë narkotike, arrestohen dy persona në Vlorë (Emrat)

Vrasja e Arielës, sociologu shpërthen ndaj gazetarëve: Derdimenë! Nuk të lini as të vdesësh rehat!

“Si u mashtruan paturpësisht banorët e Verrisë për inceneratorin e plehrave nga Edi Rama”

Historia e dashurisë që në gjimnaz për Arielën, familja e Aldisonit thotë se…

Ngjela i përmend me emra: Ja kush janë të korruptuarit e antishqiptarët që nuk punojnë, por fshehin…

“Arielën e dashuronte që i vogël, por…” shoku i ngushtë tregon ndenjat dhe mëritë e Aldisonit

Forumi Ekonomik Botëror jep alarmin: Pabarazia dhe varfëria në Shqipëri janë rritur në 5 vitet e fundit

U shemb përtokë me 5 plumba, zbardhet telefonata e fundit e Arielës

Artikulli paraprakVasili ironizon Ramën: Ai nuk sheh nga Brukseli po nga Lindja
Artikulli tjetërVajza shkon të tërheqë paratë në bankomat, por surpriza që i ndodh e bëri me zemër