Ballina Bota Ndalon ora e famshme astronomike e Pragës, zbuloni përse

Ndalon ora e famshme astronomike e Pragës, zbuloni përse

Ora e famshme astronomike e fillimshekullit XV, një nga monumentet më tërheqëse turistike të Pragës së vjetër, u ndal sot për një periudhë gjashtëmujore për restaurim. 

Njoftimi është bërë nga Bashkia e Pragës. Sipas këshilltarit Jan Ëolf, i ngarkuar për çështjet e kulturës, ora e qytetit të vjetër, është një nga simbolet e Pragës dhe restaurimi i saj përbën një vendim të rëndësishëm dhe të përgjegjshëm.

Aparati do të çmontohet plotësisht në ditët në vijim, më pas do të transportohet në një punishte për restaurim.

Ora ndodhet mbi fasadën e bashkisë së qytetit, ku tërheq turistët me parakalimet e figurinave të dymbëdhjetë dishepujve, në dy dritare të vogla mbi një inklinometër të sofistikuar duke treguar lëvizjet e yjeve mes shenjave të zodiakut.

E konceptuar shumë përpara lindjes së Nikolla Kopernikut, parimi i njësimit, ku rreth tre të katërtat e pjesëve janë krijuar prej tij, ishin projektuar nisur nga hipoteza sipas së cilës Toka do të ishte qendra e Universit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook