Ballina Bota Ndalon ora e famshme astronomike e Pragës, zbuloni përse

Ndalon ora e famshme astronomike e Pragës, zbuloni përse

Ora e famshme astronomike e fillimshekullit XV, një nga monumentet më tërheqëse turistike të Pragës së vjetër, u ndal sot për një periudhë gjashtëmujore për restaurim. 

Njoftimi është bërë nga Bashkia e Pragës. Sipas këshilltarit Jan Ëolf, i ngarkuar për çështjet e kulturës, ora e qytetit të vjetër, është një nga simbolet e Pragës dhe restaurimi i saj përbën një vendim të rëndësishëm dhe të përgjegjshëm.

Aparati do të çmontohet plotësisht në ditët në vijim, më pas do të transportohet në një punishte për restaurim.

Ora ndodhet mbi fasadën e bashkisë së qytetit, ku tërheq turistët me parakalimet e figurinave të dymbëdhjetë dishepujve, në dy dritare të vogla mbi një inklinometër të sofistikuar duke treguar lëvizjet e yjeve mes shenjave të zodiakut.

E konceptuar shumë përpara lindjes së Nikolla Kopernikut, parimi i njësimit, ku rreth tre të katërtat e pjesëve janë krijuar prej tij, ishin projektuar nisur nga hipoteza sipas së cilës Toka do të ishte qendra e Universit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakDarka sot, ja çfarë mund të bëni me mishin e grirë
Artikulli tjetërNjihuni me këlyshin gjigant, më i madhi në Britani