Ballina Kuriozitet Pasi të lexoni këtë, do të hiqni dorë përfundimisht nga konsumi i...

Pasi të lexoni këtë, do të hiqni dorë përfundimisht nga konsumi i Coca-Cola

Coca-Cola, një nga pijet jo alkoolike më popullore në botë që pothuajse e konsumojmë të gjithë.

Por a e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë i shkakton organizmit tuaj, dhe nga se përbëhet kjo pije kaq e popullarizuar globalisht?

Është acidi i prodhuar nga stomaku ai që bën të mundur përpunimin e ushqimit që konsumoni.

Një eksperiment që ka simuluar reaksionin që ndodh në stomak, në një ambjent të jashtëm, në një gotë, ka shokuar shumë persona.

Kur në gotën që mban acidin që prodhon stomaku ynë hidhet coca-cola, fillon të krijohet shkumë e cila shton ndjeshëm masën e saj.

Sipas eksperimentuesve, kjo shpjegon edhe arsyen e ndjesisë së fryrjes së disa personave kur e konsumojnë atë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookGjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakZbulohet deputeti që i ka vjedhur zemrën Ilda Bejlerit, ja cili është ai
Artikulli tjetërVdekja e Florenc Beqiraj/ Sali Berisha dënon ashpër aktin monstruoz dhe i bën thirrje autoriteteve shqiptare