Ballina Kuriozitet Pasi të lexoni këtë, do të hiqni dorë përfundimisht nga konsumi i...

Pasi të lexoni këtë, do të hiqni dorë përfundimisht nga konsumi i Coca-Cola

Coca-Cola, një nga pijet jo alkoolike më popullore në botë që pothuajse e konsumojmë të gjithë.

Por a e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë i shkakton organizmit tuaj, dhe nga se përbëhet kjo pije kaq e popullarizuar globalisht?

Është acidi i prodhuar nga stomaku ai që bën të mundur përpunimin e ushqimit që konsumoni.

Një eksperiment që ka simuluar reaksionin që ndodh në stomak, në një ambjent të jashtëm, në një gotë, ka shokuar shumë persona.

LEXO EDHE:  Si jeni me konsumimin e bananeve? Pas këtij lajmi do të preferoni ta hani atë çdo ditë

Kur në gotën që mban acidin që prodhon stomaku ynë hidhet coca-cola, fillon të krijohet shkumë e cila shton ndjeshëm masën e saj.

Sipas eksperimentuesve, kjo shpjegon edhe arsyen e ndjesisë së fryrjes së disa personave kur e konsumojnë atë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook