Ballina Kuriozitet Studimi i fundit/ Teknologjia dhe mediat sociale po vrasin dashurinë dita ditës

Studimi i fundit/ Teknologjia dhe mediat sociale po vrasin dashurinë dita ditës

SHPËRNDAJE

Kishte një kohë kur takimi ishte i thjeshtë. Ok, ndoshta thjeshtë është fjala e gabuar; ajo kurrë nuk ka qenë e thjeshtë, ajo ishte vetëm pak më e lehtë. Në ditët para se interneti të bëhej i ngjitur në strukturën e jetës sonë të përditshme, gjetja e një lidhjeje ishte më tepër një proces i natyrshëm.

Nëse ju u njohët me një partner të mundshëm nëpërmjet një shoku, keni takuar dikë në punë ose thjesht jeni afruar me dikë që të tregoni interesin tuaj – kjo ka ndodhur në mënyrë natyrale. Ke pasur një telefon që njerëzit mund të të kontaktojnë ose të mos ju kontaktojnë. Më mirë akoma, nuk keni pasur as telefon, keni pasur letra dashurie.

Pastaj Interneti erdhi dhe tërësisht revolucionarizoi mënyrën se si e shohim botën duke krijuar mundësi të reja; nga mënyrat për të bashkëvepruar me miqtë tanë dhe duke qëndruar në kontakt me familjet tona, për të takuar njerëz të rinj dhe për të formuar marrëdhënie të reja. Kur Online Dating u prezantua si një koncept, ai ndryshoi plotësisht panoramën e skenës së takimit. Njerëzit nuk po e linin më dashurinë deri në takime serendipite, por në vend të kësaj, ata ishin duke shkuar atje në mënyrë aktive duke kërkuar për të.

Obsesioni ynë me teknologjinë ka ndryshuar në mënyrë të pashmangshme modelin e lidhjes në shekullin 21 dhe ka prodhuar një format të ri për romancë moderne. Në ditët e sotme, është paradoksale të thuash “e vështirë për t’u marrë” pasi ne jemi vazhdimisht të lidhur dhe të gjithë rrjedhën tonë të vetëdijesimit shfaqet për të gjithë në internet. Për shembull, nuk mund të përdorësh arsyetimin ‘Isha shumë i zënë për të thirrur’ ose ‘Nuk gjeta kohë për t’u përgjigjur në mesazhin tënd’ kur të gjithë mund të shohin që ju keni qenë në mënyrë aktive duke përditësuar ushqimin tuaj twitter dhe duke kontrolluar në Facebook . Në fakt, komunikimi është kaq i shpejtë dhe i lehtë tani që hiqet ‘tronditja e ndjekjes’ dhe vrau disi romancën.

 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakKuvend/ Flet ish-ministri Panariti: Bujqësia ndodhet në rrezik, ka më pak fonde se Kosova e Maqedonia
Artikulli tjetërMajlinda Bregu nuk hesht: 4 seanca janë shtyrë me sebepe gjykatash; 2 prej tyre sepse vrasësi thoshte se ishte sëmurë