Ballina Kuriozitet Zbulojmë 20 kuriozitete që nuk i dini nga bota e kafshëve

Zbulojmë 20 kuriozitete që nuk i dini nga bota e kafshëve

Përherë kemi pyetur veten mbi misticitetin e kafshëve dhe sesi ato na kuptojnë ose sillen me ne por dhe sesi këto kafshë funksionojnë, veprojnë dhe mendojnë më poshtë keni 20 kuriozitete që do ju bëjnë të kuptoni disa gjëra më mirë por edhe të qeshni me to.

1. Nëse macja juaj ndonjëherë ju ka shikuar në sy dhe ngadalë i ka mbyllur sytë, sikur fle, kjo do të thotë që ju ka dërguar puthje dhe që ju do sinqerisht.

2. Qentë jetojnë me njerëzit më shumë se 14 mijë vjet, ndërkaq macet 7.000 vjet, transmeton Telegrafi.

3. Macja më e madhe në botë është tigri. Mund të jetë i gjatë deri në 3,3 metra dhe i rëndë deri në 300 kilogramë.

4. Kafsha më e madhe në botë është balena e kaltër. Është e rëndë sa 2.667 persona të rritur, ndërkaq e gjatë sa një fushë basketbolli.

FeaturedHummer5. Kolibri dridh krahët deri në 70 herë në sekondë, ndërkaq ka madje 1.260 të rrahura të zemrës në minutë.

6. Miza e shtëpisë lëviz krahët rreth 20 mijë herë në minutë.

7. Kërcimi i bretkosës mund të jetë i gjatë deri në 5 metra.

8. Ariu amerikan kurdo që mundet do të shfrytëzojë rastin që të lajë ushqimin e vet para se ta hajë.

9. Strucët mund të hanë vetëm kur janë me kokë poshtë.

10. Dy kafshët e vetëm që janë në gjendje për të parë pas supeve të tyre janë lepujt dhe papagajtë.

Z-Billy_Dodson_311. Nuk ekzistojnë dy zebra në shirita të njëjtë.

12. Peshqit e artë humbin ngjyrën e tyre, pa diellin.

13. Oktapodët kanë madje tri zemra. janë të verbër dhe gjaku i tyre është i kaltër.

14. Delfini dëgjon zërat në një distancë prej më shumë se 20 kilometra.

15. Krokodili nuk mund të nxjerrë jashtë gjuhën e tij nga goja.

16. Kali i detit është kafsha e vetme e mbretërisë së kafshëve ku mashkulli lind në vend të femrës.

Crab

17. Gaforret i kanë dhëmbët në bark.

18. Gjirafat nuk kanë korda vokale dhe komunikojnë duke vibruar ajrin rreth qafave të tyre të gjatë.

19. Deveja ka 3 vetulla për t’u mbrojtur nga stuhitë e rërës.

20. Ariu i murrmë mund të vrapojë aq shpejt sa një kalë.

Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Krim i rëndë në familje/ Sherr me thika mes vëllezërve në Tiranë, një i plagosur (Emri)

I bëri “cirk” policisë nga Tirana në Fushë-Krujë, ja kush është i shumëkërkuari i arrestuar (Emri)

EMRI/ Pranga për hajdutin e makinave, kush është 45-vjeçari nga Durrësi

Artikulli paraprakNishani nuk e lë me kaq , ngre padi ndaj Visar Zhitit
Artikulli tjetërIniesta hidhëron Barcelonën dhe tifozët,