Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur të shkarkojë nga detyra gjyqtarin e Gjykatës Kushtetuese, Gani Dizdarin.

Dizdari është nje nga dy gjyqtarët që votoi edhe kundër ligjit të vettingut.

Edhe per kete gjyqtar KPK konstatoi probleme me pasurinë si dhe pastertine e figurës, pasi sipas verifikimeve ai shoqërohet me persona me precedente me të cilet edhe ka udhetuar jashtë Shqipërisë.

Por avokati mbrojtes i gjyqtarit deklaroi se pasuria e tij dhe e personave te lidhur me te është e justifikueshme.

Përsa i përket personi për të cilin KPK ka kontatuar se eshte me precedente, ai është nipi i tij.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook