[ngg_images source=”galleries” container_ids=”263″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Një fotograf i kafshëve të egra arriti të kapte një momenti të mrekullueshëm midis dy luanëve meshkuj, një takim romantik.

Fotografi tha se dy luanë u vërsulën jashtë në shkurre në Masai Mara të Kenias për njëfarë intimiteti, përpara se të angazhoheshin në dashuri.

Ndryshe nga ajo që shpesh mund të jetë një fund i dhunshëm për të çiftëzuar një mashkull dhe një luan femër, kjo palë shihej duke u mërzitur me njëra-tjetrën.

Paul Goldstein, nga Wimbledon, Londër, tha se i vuri re së pari ata duke qëndruar krah për krah në Masai Mara të Kenias, përpara se njëri të shtrihej dhe të ngrihej butësisht nga tjetri. Në një moment, një kokë luani mbështetej tek tjetra.

Z. Goldstein, një udhërrëfyes për Exodus Travels, thotë: “Kohët e fundit po udhëtoja në Masai Mara dhe pamë dy luanë meshkuj të mrekullueshëm. Pas një kohe ata qëndronin së bashku, në simetri të përsosur. Ajo që ndodhi më pas ishte e mrekullueshme.

Kam dëgjuar për këtë që po ndodh në Botsvana, por me asgjë të tillë si kjo energji, dhe në të vërtetë në parqe të ndryshme zoologjike dhe safari, por kafshët e burgosura do të bëjnë gjëra të çuditshme, askush s`mund t’i fajësojnë ata”.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook