Home Bota Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën, nuk do e shesë Instagramin dhe Whatsapp

Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën, nuk do e shesë Instagramin dhe Whatsapp

epa07854181 Facebook CEO Mark Zuckerberg walks to a meeting with lawmakers on Capitol Hill in Washington, DC, USA, 19 September 2019. Zuckerberg is on Capitol Hill this week for a series of meetings to discuss criticism of Facebook's data privacy, content moderation, and Libra, its controversial digital-currency plan. EPA/SHAWN THEW

Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram.

 Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga kritikët më të mëdhenj të Facebook, pas një takimi me pronarin e rrjetit social.

“E sfidova të bëjë dy gjëra për të treguar që Facebook është serioz për çështjen e paanshmërisë, të mbrojtjes së të dhënave personale dhe të konkurrencës. Me shitjen e WhatsApp dhe Instagramin do të kishte mundësi të nënshtrohej një kontrolli të pavarur dhe të jashtëm për çështjen e censurës. Në të dyja rastet Zuckerberg është përgjigjur jo’.