Ish-kryeministri Sali Berisha ka vijuar me akuzat në adresë të pasardhësit të tij Edi Rama.

Përmes një statusi në faqen e tij në “Facebook”, Berisha shprehet ka komentuar sërish marrëveshjen e shumëpërfolur të detit, mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke.

Ish-lideri historik i të djathtëve tregon se protokolli i Korfuzit, me anë të cilit sipas tij, Rama dhe Bushati po mbulon tradhëtinë, është hedhur poshtë nga 6 Fuqitë e Mëdha.

Postimi i plotë
Edvin Kristaq Rama dhe Ditzi Bushati, per te mbuluar tradhetine e tyre, perdorin si gogol protokollin te Korfuzit!

Te dashur miq, ne nje perpjekje te re per te mbuluar tradhetine e tyre te larte, faljen e fushave me te medha te gazit dhe naftes ne Jon dhe Mesdhe pales greke, Edvin Kristaq Rama dhe Ditzi Sulejman Bushati nxoren ne treg ne mediat e tyre dhe po perdorin per shqiptaret ne menyren me antikombetare, gogolin e protokollit te Korfuzit, aktit me tradhetar te firmosur ndonjehere nga shqiptaret ne vitin 1914, ne kete ishull me te cilin pranohej krijesa e Jorgo Zografit, Vorio Epiri!

Ky protokoll eshte hedhur poshte nga 6 fuqite e medha, te cilat kane firmosur ne Firence me 27 janar 1925 Protokollin e percaktimit te kufirit shteteror midis Shqiperise dhe Greqise. Ky protokoll njohu si kufinj shtetror midis dy vendeve keta kufinj qe jane edhe sot.

Megjithekete duhet te pranojme se deri ne vitin 1996 midis Shqiperise dhe Greqise nuk kishte nje marreveshje bilaterale per kufinjte ndershteterore. Pala greke e konsideronte te panevojshme kete marreveshje pasi te dy palet kishin firmosur aktin e Helsinkit. Por pala shqiptare kerkoi qe njohja e kufinjve aktual ekzistues, pra qe jane kufinjte e percaktuar ne Protokollin e Firences, te sanksionohej edhe ne Traktatin e Miqesise midis dy vendeve.

LEXO EDHE:  "Nje mender gangster kryeminister!". Sali Berisha sulmon Ramën

Kjo kerkese u pranua nga pala greke. Prandaj ne nenin e pare te traktatit te miqesise sanksionohet:”Republika e Shqiperise dhe Republika Greke….shpallin perkushtimin e tyre ndaj parimit te paprekshmerise se kufinjve ekzistues te njohur nderkombtarisht ne perputhje me Aktin Final te Helsinkit dhe Karten e Parisit dhe se vija kufitare midis te dy vendeve do te jete vije kufitare paqeje dhe miqesie”.

Pra ne traktatin e miqesise pala greke ka pranuar perfundimisht dhe pa ekuivok kufinjte ekzistues midis dy vendeve dhe vetkuptohet ka hequr dore boterosht nga protokolli i Korfuzit.

Keshtu qe Rama dhe Diteziu i tij pranojne si plaçke tregu, si gogol Protokollin e Korfuzit, nje protokoll te varrosur perfundimisht nga Protokolli i Firences, Akti i Helsinkit, Karta e Parisit dhe Traktati i Miqesise dhe Bashkepunimit midis Shqiperise por dhe e perdorin dhe si gogol per te mashtruar por edhe trembur shqiptaret.

Ata, pasi deshtuan me shitjen e heqjes se ligjit te luftes, nje akt atavik i turpshem ne kancelarine greke, si justifikim per dhurimin e fushave me te medha te gazit dhe naftes ne Jon dhe Mesdhe Greqise, tani Edvini dhe Ditziu i tij iu servirin shqiptareve si sukses heqjen dore nga pala greke nga ky protokoll i Korfuzit te varrosur ne menyre perfundimtare qe ne vitin 1925, dhe si shperblim i dhuruan Greqise fushat me te medha te naftes dhe gazit ne Jon dhe Mesdhe.

Edhe nje here u bej thirrje shqiptareve te ngrihemi me te gjithe fuqite tona per te mbrojtur integritetin territorial te vendit dhe te permbysim kete qeveri qe ka shnderruar ne plaçke tregu per karriget e saj pasurite perrallore te Shqiperise! sb

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook