Në ngushticën e Kerch, pranë Krimesë kanë marrë flakë dy anije. Transporti rus bëri të ditur këtë lajm.

Të gjithë pjesëtarët e ekuipazhit janë hedhur në det për t’i shpëtuar flakëve.

Një nga dy anijet transportonte gaz të lëngshëm dhe cisterna ka shpërthyer si pasojë e përplasjes.

Ka të paktën 9 persona të vdekur, sipas asaj që raporton zëdhënësi i Agjencisë funerale ruse për transportet detare. 14 të tjerë arritën të shpëtohen.