Nikolas Cruz, adoleshenti që policia tha se hapi zjarr brenda një shkolle në Florida më parë këtë muaj, duke vrarë 17 vetë, njoftohet se kishte marrë një avokat rreth dy muaj para inatosjes në një përpjekje për të fituar trashëgiminë e tij prej 800,000 $.

New York Post, duke cituar një urdhër të dhënë më 13 dhjetor nga gjykatësi i Zyrës të Divizionit Broward të Qarkut, Charles Greene, raportoi se Cruz u përpoq të merrte pjesë nga pasuria e lënë pas nga nëna e tij Lynda Cruz, e cila vdiq nga pneumonia në nëntor.

Mësohet se Cruz ka nënshkruar një marrëveshje me avokatin Audra Simovitch për të marrë pjesën e tij të pasurisë. Gjyqtari ka aprovuar vizitën midis Simovitch dhe Cruz ndërsa është në burg.

Avokati tha se ajo ende nuk do të takohet me të, por shpreson ta bëjë përpara marsit. Ajo tha një nga arsyet që ajo duhet të takohet me të është të përcaktojë nëse Cruz ende dëshiron pjesën e tij të trashëgimisë.

Vendimi i Greene u dha pasi Simoviç lëshoi ​​një peticion duke pretenduar se asaj i ishte mohuar qasja në Cruz nga zyra e mbrojtësit publik dhe e akuzoi atë për “pengimin e drejtësisë”, thuhet në letër.

Simovitch paraqiti dokumentet e gjykatës një ditë pas të shtënave në shkollë – 15 shkurt – në emër të Roxanne Deschamps. Deschamps kujdesej për Cruz dhe vëllain e tij më të vogël Zachary pasi prindërit e tyre vdiqën. Mediat vendase raportojnë se Deschamps dëshiron të administrojë pasurinë e Lyndës.

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë në lokalin në Vlorë, si u parandalua masakra

Në dokumentet e gjykatës thuhet se Deschamps “ka një interes” në pasurinë e saj për një kohë të gjatë, sepse ajo kujdeset për Zachary.

“Nuk thuhet se ka shenja se ajo mund të marrë trashëgiminë për vete, por ajo mund të paguajë një tarifë për përpjekjet e saj për administrimin e pasurisë, varësisht nga miratimi i gjyqtarit. Zachary u kthye 18 javën e kaluar”, shkruajnë mediat.

Mediat njoftojnë se Cruz i ka tha një miku të familjes se ai beson se Deschamps dëshiron të vjedhë trashëgiminë e tij.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook