Luftëtarët talebanë sulmuan bazat afgane në krahinën perëndimore të Farah, duke vrarë më shumë se 40 policë dhe ushtarakë, thanë zyrtarët lokalë të premten.

Farid Bakhtawar, kreu i këshillit provincial Farah, tha se luftëtarët kishin sulmuar një bazë policore në Balabuluk, një lagje që ka qenë nën presion të rëndë për muaj, duke vrarë të paktën 40 dhe duke plagosur tre.

“Në një sulm të veçantë në qytetin Farah, luftëtarët talebanë vranë 11 policë dhe konfiskuan një sasi të madhe armësh dhe pajisje”, citoi Reuters të thoshte zyrtari.

Javën e kaluar, talibanët, të cilët sfidojnë kontrollin e qeverisë në pothuajse gjysmën e vendit, kapën një lagje në krahinën veriore të Baghlanit dhe ka pasur luftime të rënda në zonat nga Faryab në veriperëndim të Ghazni, në jug të Kabulit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook