Japonia ka një traditë të lashtë për përdorimin e orizit, jo vetëm për konsumimin e tij, por edhe për përdorimin në produktet kozmetike dhe terapeutike. Orizi është i pasur me vitamina B, të cilat stimulojnë riparimin e qelizave dhe reduktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës. Për më tepër, orizi i gatuar me ujë ka veti hidratuese dhe antioksiduese.

Për të shijuar përfitimet anti-rrudhë të orizit, është e mundur që të përgatitet një maskë për lëkurën dhe më poshtë shpjegojmë se si ta bëjmë atë.

Përbërësit:

  • 3 lugë gjelle oriz
  • 1 lugë gjelle qumësht
  • 1 lugë gjelle mjaltë.

Përgatitja: 

Gatuani orizin në ujë deri sa kokrra e tij të zbutet. Filtroni ujin e gatimit dhe vendoseni mënjanë. Shpëlajeni orizin dhe shtoni një lugë qumësht të ngrohtë dhe një lugë mjaltë dhe përziejini mirë.

Lani fytyrën tuaj dhe aplikoni masën e përftuar, duke e përhapur në gjithë sipërfaqen e fytyrës tuaj. Lëreni për 30 minuta, pastaj shpëlajeni me ujin që ziet orizin.

Përsëriteni trajtimin një herë në javë për të paktën një muaj.