Riot police stand guard during an antigovernment rally in Tirana, Tuesday, Feb. 26, 2019. Albanian opposition supporters have surrounded the parliament building and are demanding that the government resign, claiming it's corrupt and has links to organized crime. (ANSA/AP Photo/Hektor Pustina) [CopyrightNotice: Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.]

Protesta e sotme e organizuar nga opozita mori hapësirë të gjerë jo vetëm nga mediat vendase por edhe jashtë kufijëve u komentua gjatë situata e rënduar, dhe tensionet e ndodhura mes protestuesve dhe policisë së shtetit.

Prestigjiozja Associated Press raportoi për protestën në Shqipëri se protesta e opozitës mbahet me qëllim rrëzmin e qeverisë aktuale dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme.

“Mijëra protestues që përkrahin opozitën shqiptare rrethuan të martën parlamentin shqiptar, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme. Ata akuzuan kabinetin për korrupsion dhe lidhje me krimin”, shkroi në hapësirën kushtuar protestës në Tiranë Agjensia prestigjioze “AP”.

Ndërkohë edhe mediat italiane e kanë pasqyruar gjatë protestën e opozitës.

“ANSA” teksa raporton për situatën e krijuar ditën e sotme në kryeqytetin shqiptar e vuri theksin tek hedhja e e shashkave, djegia e gomave si dhe tek thirrjet e protestuesve për largimin e kryeministrit Edi Rama.

“Qindra agjentë policie kanë rrethuar parlamentin ku zhvillohet seanca vetëm me praninë e mazhorancës. Opozita ka hequr dorë nga mandati i deputetëve të saj prej dy javësh”, shkruhet në median italiane ANSA.

“Është manifestimi i katërt radhazi brenda pak javëve, gjatë të cilëve janë regjistruar përleshje me policinë, e cila ka përdorur lakrimogjenë për të shpërndarë turmën”, shkruhet në artikullin kushtuar protestës së sotme të opozitës në Agjensinë e lajmeve NOVA.

Ndërkohë protestën e sotme në vendin tonë lajm e ka bërë edhe portali kanadez “CityNews”, ndërkohë që theksin e vë tek fakti se Shqipëria është në pritje të dritës jeshile për çeljen e negociatave për integrimin në BE.

LEXO EDHE:  Viktima e atentatit të sotëm, me dy pistoleta në brez. I dyshuar për përfshirje në vrasjen e bujshme

“Opozita nuk ka pranuar të hyjë në dialog me mazhorancën, pavarësisht këshillimeve nga BE dhe faktorët ndërkombëtarë..

Qeveria socialiste e drejtuar nga Edi Rama ka 74 nga 140 ulëset në parlament, ndërsa në qershor Shqipëria prêt dritën jeshile për hapjen e negociateve me Bashkimin Europian”, shkruan “CityNews”.