Gërmadhat e ndërtesës gjigande së gjetur së fundmi në San El-Hagar, Egjipt besohet se mund të ketë qënë dikur banjë.

Arkeologët gjithashtu gjetën enët e qeramikës, statujat prej terrakote dhe veglat prej bronzi.

Në rrënojat e ndërtesës u gjet një monedhë ari që përshkruante fytyrën e mbretit Ptolemeu III, një sundimtar i shekullit të 3-të.

Sipas Ministrisë Egjiptiane të Antikiteteve, monedha u bë gjatë sundimit të mbretit Ptolemeu IV, në kujtim të babait të tij.

Masat e saj janë 2.6 centimetra dhe peshon afërsisht 28 gram.

Në anën tjetër të monedhës,janë gdhendur letrat që përkthyen në ‘Tokën e begatisë’, së bashku me emrin e mbretit.

“Ndërtesa e madhe me tulla të kuqe ka të ngjarë të jetë pjesë e një banke të epokës greko-romake”, thotë Dr Ayman Ashmawy, Shefi i Antikiteteve të lashtë egjiptiane.

Është afërsisht 16 metra e gjatë dhe 3.5 metra e gjerë.

Ndërsa puna vazhdon në vendin arkeologjik, studiuesit shpresojnë të zbulojnë më shumë detaje rreth ndërtimit dhe funksionimit të saj shumë shekuj më parë.

Gërmimet gjatë viteve të fundit kanë zbuluar objekte të panumërta të shquara nga Egjipti i lashtë, të cilat vendi shpreson të nxisë turizmin në këtë zonë.

Arkeologët që po kërkonin muajin e kaluar njoftuan zbulimin e një busti të rrallë romak në qytetin jugor të Asuans.

Një ekip që punon në Tempullin e Kom Ombo për të mbrojtur vendin nga ujërat nëntokësorë u pengua me një kokë skulpturore të perandorit Marcus Aurelius – një zbulim i pazakontë për këtë vend, thotë Ministria e Antikitetit.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1554″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook