Në ditët e sotme po i ngarkojmë trupat tanë me kimikate kanceroze, duhan dhe substanca të tjera kancerogjene.

Por gjëja më e keqe që po bëjmë është që ndoshta… ushqimet që hajmë

1. Vajrat e hidrogjenizuara

Vajrat e hidrogjenizuara gjenden në të gjitha llojet e ushqimit. Të tilla si ushqimi i para-paketuar, ushqimi i shpejtë dhe margarina.

Këto vajra dikur ishin vajra bimore, por pastaj u përpunuan në yndyrna. Është sugjeruar fuqimisht se yndyrna të tilla shkaktojnë një shumëllojshmëri të kancerit.

2. Kokoshka

Përveç faktit se kokoshkat përmbajnë vajra të hidrogjenuara, mendohet se dhe kokoshkat e bëra në mikrovalë mund të shkaktojnë kancer. Veçanërisht kancerin e mushkërive.

3. Mishi që konsumohet në drekë

Mishi që konsumohet në drekë është i ngarkuar me të gjitha llojet e substancave të dëmshme. Nitratet që përdoren për të ruajtur mishin është shumë e dëmshme.

4. Hot Dog

Hot Dogët janë shkaktarë të kancerit. Ato përmbajnë fosfat natriumi i cili është një “vrasës” i njohur.

5. Mielli i bardhë

Mielli i bardhë është pak a shumë si sheqeri. Përpunimi i grurit që prodhon miellin e bardhë, akoma nuk dihet se çfarë etapash ka.

6. Mishi i kuq

Mishi i kuq shpesh herë është i tymosur, i konservuar dhe i kripur. Shpesh herë konservuesit janë shtuar edhe për të mbajtur disa ushqime të ‘freskëta’.

Është provuar se konservuesit mund të sjellin dëmtimin e zorrës së trashë dhe të shkaktojë kancer. Në të njëjtën shenjë, njerëzit që hanë shumë mish të kuq hanë më pak perime që luftojnë kancerin.

7. Pijet e gazuara dietike

Po përpiqeni të bieni në peshë dhe të hiqni disa kalori? Kjo është gjë e mirë, por në të vërtetë, pijet e gazuara dietike thuhet se janë po aq të dëmshme sa pijet e gazuara me sheqer. Embëlsuesi i njohur si aspartame ka qenë i lidhur me kancerin e trurit, leukeminë dhe kanceret e tjera.

8. Ëmbëlsirat

Sheqeri është i dëmshëm. Nuk është glukoza e gjetur në frutat që e bëjnë, por sheqeri i bardha që  përpunohet. Kanceri e do sheqerin dhe tumoret ushqehen prej saj! Sa më shumë të përpunuara, aq më mirë për qelizat e kancerit.

9. Çdo gjë dietike

Aspartame, një substancë vdekjeprurëse. Aspartame gjen ende përdorim ditët e sotme. 

Në përgjithësi, është më mirë të hamë vetëm ushqime natyrale, ose edhe më mirë… ato organike.

LEXO EDHE:  Lëkura e thatë në dimër, zbuloni ushqimet që ju mbrojnë nga i ftohti

10. Peshk rezervuari

Peshqit të cilët rriten në rezervuar janë të ngarkuar me antibiotikë, pesticide dhe kimikate çnjerëzore. Ngrënia e peshkut të freskët mund të bëjë mrekulli për trupin tuaj, por shtoni ruajtës dhe aditivë dhe do t’i ktheni të gjitha përfitimet e tij natyrore. Përveç kësaj, peshkimi është kënaqësi, duhet ta provoni!

11. Ushqimet e konservuara

Fajtori më i madh i cili shkakton kancer në ushqimet e konservuara është BPA. Kimik i përdorur në kuti dhe shishe ka qenë i lidhur fort me kancerin, veçanërisht me kancerin e gjirit. Prodhuesit argumentojnë rreziqet, por shumica e provave vijnë nga organizatat jofitimprurëse. Pra, kjo varet nga ju. Besoni krijuesit e parave apo grupet jofitimprurëse?

12. Alkoli

Është një fakt i njohur se pirja e alkoolit vjen me rreziqet e saj. Por kanceri nuk është zakonisht në atë listë. Megjithatë, hulumtimi i gjerë ka provuar se alkooli lidhet me disa substanca kancerogjene. Edhe pse jo të gjitha të lidhura me kancerin, rreth 3.5% e vdekjeve në SHBA janë të lidhura me alkoolin.

13. Patatinat

Acrylamide është një kimikat që gjendet në tymin e cigareve, ngjitëset dhe patatinat. Vë bast që ju pyesin pse një kimikat i tillë është i lejuar të arrijë ushqimet që konsumojmë. Por në fakt kimistët ja kanë kërkuar prodhuesit këtë për vite!

14. Ushqime të pjekura në zgarë

Pjesa më e skuqur e mishit në zgarë mund të jetë më e preferuara, por duhet ta mendoni dy herë para se ta konsumoni.

Arsyeja që e dimë që është toksike është për shkak se një tunel hekurudhor u shemb një herë, duke kontaminuar një lumë me kimikatet dhe duke vrarë lopët.

15. Ushqimet OMGJ

Frutat në të vërtetë luftojnë kancerin, megjithëse forma e sheqerit mund të ushqejë qelizat e saj. Por, sot, madje edhe frutat janë përpunuar në mënyrë, pesticidet janë mbuluar dhe ruajtur që edhe ajo ka qenë e lidhur me kancerin. Për të parandaluar rreziqet, blini fruta organike në vend.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook