Kryesisht moti do të jetë i qëndrueshëm , por disa herë dhe me vranësira të shpeshta.

Do të kemi vranësira të dëndura në rajonin jugor, këto do të sjellin dhe reshje shiu.

Pasditja parashikohet të jetë me të njëjtat kushte atmosferike, por nuk do të mungojnë vranësirat në të gjihë territorin.

MetoAlb parashikon temperaturat në zonat e shqiprise ,të cilat në mëngjes do të rriten lehtë,por mesdita ruan vlera konstante duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 21°C.

 

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi 28 km/h nga perëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë