Shkencëtarët do të studiojnë efektet e marihuanës tek fëmijët me autizëm. 

Në shumë shtete, prindërit e fëmijëve me autizëm janë në gjendje të marrin marihuanë mjekësore nga një mjek dhe ta përdorin atë, për të trajtuar një sërë problemesh të ndryshme duke nisur nga ankthi, sjelljet agresive, lehtësimin e epilepsisë  apo  problemet me gjumin.

Megjithatë ai sqaron se duhet të bëhen ende studime për të përcaktuar nëse përdorimi i kanabisit është i sigurtë tek fëmijët me autizëm dhe a i lehtëson simptomat e tyre.

Studimi do të përfshijë 30 fëmijë të moshës nga tetë deri në 12 vjeç.

Hulumtuesit do të vlerësojnë nëse CBD lehtëson simptomat e autizmit të rëndë.

Ata planifikojnë të hetojnë nëse substanca ndryshon lajmëtarët kimikë të pacientëve, përmirëson lidhjen e trurit, ose ul inflamacionin.

Droga e kanabisit përgjysmon rrezikun e një konfiskimi epileptik në më shumë se 40% të pacientëve duke i bërë ata më të vëmendshëm dhe më të aftë për të komunikuar.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook