Pas ankesave të fermerëve të Korçës, të cilët përcollën shqetësimin e tyre, duke u shprehur se u ka mbetur patatetet e kultivuara gjatë sezonit të kaluar stok dhe se janë detyruar t’i ziejnë e t’ua japin gjedhëve, ka reaguar kryeministri Edi Rama.

Kreu i Qeverisë ka zgjedhur një aktivitet me studentë të Bujqësisë për t’ju përgjigjur shqetësimit të fermerëve.

Rama i bëri thirrje fermerëve që t’i përshtaten tregut dhe të kultivojnë ato kultura që kërkohen, në mënyrë që prodhimet e tyre të mos mbeten stok.

“Në zonën e Korçës ka një problem, ka mbiprodhim të patates, por nuk ka treg. Dhe kthejnë sytë nga qeveria, a thua se qeveria do t’u blejë patatet. Kjo është ekonomi tregu. Mbjellin të gjithë patate dhe u ngelet pa shitur. Në treg patatja e tyre del në një moment kur preferohet patatja e Kukësit, dhe në një kohë kur del patatja e Myzeqesë. Ndaj duhet të heqin dorë nga kultivimi i patates. Ata duhet të kultivojnë kulturat që kërkohen nga tregu”, u shpreh kryeministri Rama.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook