Në muzikën shqiptare, e cila është e mbushur plot e përplot me këngëtarë, dëgjojmë emra të ndryshëm, por shumë prej tyre i kanë vënë vetes emrin artistik.

Lajmi.net sjell listën e artistëve shqiptar, të cilët krahas emrit të tyre të vërtetë, njihen me nga një emër artistik.

Kjo listë është e gjatë dhe përmban emra të këngëtarëve të rinj dhe të atillë, që kanë bërë vite të tëra në skenën muzikore, por që prej fillimit njihen me emër artistik.

Më poshtë mund të shihni se, cilët janë këngëtarët që njihen me emra artistikë në estradë.

Noizy – Rigels Rajku

Gili – Fevzije Konushevci

Poni -Shqiponja Karafili

Gena – Briken Lito

Ryva Kajtazi – Ryvanda Kajtazi

Meda – Mehdin Pergjeqaj

Big Mama – Besiana Kasami

Unikkatil – Viktor Palokaj

2po2 – Besnik Canolli

Ghetto Geasy – Getoar Selimi

Skivi – Visar Shala

Mc Kresha – Kreshnik Fazliu

Lyrical Son – Festim Arifi

Tuna – Altuna Sejdiu

Agon Amiga – Agon Sylejmani

Stresi – Arkimed Lushaj

Cozman – Ylber Abdullahu

Majk – Kastriot Rexha

Gold Ag – Arian Agushi

Capital T – Trim Ademi

Enca – Ruensa Haxhia

Kida – Orhidea Latifi

Young Zerka – Donald Najtellari

Gjiko – Asdren Gjikolli

Fifi – Filloreta Raçi

Real 1 – Ilir Zhitia

LEXO EDHE:  Pse më ka mbetur nofka Stresi? Ja çfarë thotë reperi i njohur

Dj Blunt – Edon Dedi

Baby G – Gordana Kingji

2Ton – Arton Avdyli

Mozzik – Gramoz Aliu

Getinjo – Getoar Aliu

Stine – Ernest Duka

Big Basta – Gerald Xhari

Bigem – Milot Hasangjekaj

Vig Poppa – Vigan Boletini

Elinel – Granit Bajraktari

Bim Bimma – Burim Kursani

Soni Malaj – Sonja Malaj

Fero – Feronit Shabani

Në listë futen edhe dy artistet shqiptare me famë botërore, Rita Ora dhe Bebe Rexha, të cilat në të vërtetë quhen Merita Sahatçiu dhe Bleta Rexha, por që përdorin emra artistikë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook