Një nënë do të duhet të paguajë një gjobë prej 10,000 euro nëse vendos fotot e djalit të saj adoleshent në Facebook pa pëlqimin e tij, pasi një gjykatë në Romë vendosi në favor të tij.

16-vjeçari ngriti çështjen gjatë procedurave të divorcit që përfshinin prindërit e djalit.

Sipas ligjit italian, subjekti i fotografisë zotëron të drejtën e autorit, në vend të personit që e mori fotografinë, siç është rasti në Mbretërinë e Bashkuar.

Kështu që kur adoleshentja ishte paraqitur në fotografitë nëna e tij po ndante, gjyqtarët vendosën se ai mund të kërkonte me ligj kërkimin e tyre nga faqja e medias sociale.

Si rezultat, ata dhanë një urdhër në dhjetor për të që të hiqnin fotot dhe videot e djalit ose të përballeshin me një gjobë, raportoi gazeta La Repubblica.

Ajo gjithashtu do të duhet të paguajë djalin e saj në qoftë se ajo poston imazhe të reja të tij.

Privatësia dhe ligjet copyright ndryshojnë nga një komb në tjetrin.

Në Francë, dikush i dënuar për botimin dhe shpërndarjen e imazheve të një personi tjetër pa pëlqimin e tyre mund të përballet me një gjobë prej 45,000 eurosh dhe deri në një vit burg.

Në vitin 2016, policia franceze u kërkoi prindërve të shmangin dërgimin e fotografive të fëmijëve të tyre në mediat sociale. Ata thanë se imazhet mund të shkelin privatësinë dhe sigurinë e tyre.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook