Një vaksinë që ul kolesterolin, ka treguar se ndihmon me uljen e gjasave për sulm në zemër për një të katërtën.

Dy vjet më parë, alirocumab ishte aprovuar nga NHS për t’u përdorur tek personat që nuk mund të toleronin ilaçet për uljen e kolesterolit, si dhe tek personat që kishin histori familje të problemeve me kolesterol.

Tani shkencëtarët kanë gjetur se ky trajtim, ul gjasat për sulm në zemër deri në 24%.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook